Viva Musica! festival začína odhaľovať prvé mená a prináša aj novinky

Viva Musica! festival začína odhaľovať prvé mená a prináša aj novinky

 

Prvou potvrdenou hviezdou festivalu je prvá dáma slovenského operného umenia – Edita Gruberová

 

 Jej hlas vás vynesie do nebeských výšok. Má v sebe svetlo, žiarivý lesk a celý diapazón farebného spektra neuveriteľných sopránových koloratúr. Svetoznáma sopranistka Edita Gruberová hosťuje na tých najprestížnejších operných pódiách po celom svete a od začiatku svojej kariéry udivuje svet neuveriteľným hlasom a výnimočnou osobnosťou. Jej vystúpenie je vždy fascinujúcim zážitkom, ktorý si divák uchová na celý život. Pre Viva Musica! festival je veľkou cťou, že po rokoch, vzhľadom na jej vyťažený kalendár, prijala pozvanie a vystúpi v rámci exkluzívneho operného recitálu v sprievode slovenského dirigenta a klaviristu Petra Valentoviča, 22. júla 2016, v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. V hlavnom meste sa tak prvá dáma belcanta a kráľovná koloratúry predstaví po takmer dvoch rokoch.

 

„S manažmentom pani Gruberovej priebežne rokujeme už osem rokov. Sme preto veľmi šťastní, že sa nám konečne podarilo nájsť spoločný termín aj vhodný priestor. Jej recitál patrí medzi moje osobné festivalové nesplnené sny a už sa neviem dočkať, kedy sa s touto úžasnou umelkyňou stretnem osobne, prezrádza riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička.

 

Edita Gruberová študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po úspešnom predspievaní vo Viedni získala svoj prvý angažmán vo Viedenskej štátnej opere. Perfekcionizmus, pracovitosť, úžasný talent, aj kúsok šťastia priniesli výsledky a dnes Edita Gruberová už desiatky rokov patrí k svetovej špičke operného umenia.

 

Viva Musica! sa aj tento rok bude konať počas celých dvoch letných mesiacov. Pôvodne týždňový festival sa už minulý rok rozrástol na celé leto. „Prázdninový model“ sa u divákov osvedčil.

 

„Som rád, že sme sa minulý rok odhodlali k tomuto kroku. Diváci túto zmenu ocenili najmä z toho dôvodu, že sa im podarilo prísť na viac koncertov. Keď bol celý festival počas jedného týždňa, tak sa väčšina divákov musela rozhodnúť z časových dôvodov iba pre jeden alebo dva koncerty. Teraz majú na Vivu celé leto. Aj z hľadiska návštevnosti to bol zatiaľ najlepší ročník. Veríme, že systém pravidelných koncertov počas celého leta zafunguje aj tento rok,“ hovorí Matej Drlička.

 

 

12. ročník Viva Musica! festivalu prináša aj novinku – Viva Musica! festival Grand Prix

 

Program budú organizátori odhaľovať priebežne. Okrem skutočných lahôdok pre milovníkov klasickej hudby však sľubujú napríklad aj veľký hudobný projekt pre deti a otvárací gala koncert festivalu sa uskutoční pri príležitosti začiatku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

 

Zaujímavou novinkou je, že sa Viva Musica! festival stal oficiálnym partnerom renomovanej Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky a pre túto príležitosť vytvoril špeciálne ocenenie s názvom Viva Musica! festival Grand Prix.

 

„Cena bude udeľovaná mladým hudobným interpretom a ponúkne im možnosť odohrania série honorovaných koncertných vystúpení vo vybraných mestách v rámci Slovenska, v období letných mesiacov (júl, august) pod záštitou nášho festivalu. Cieľom tejto novovzniknutej koncertnej platformy je motivovať študentov hudobného umenia venovať sa klasickej hudbe, podporovať rozvoj ich profesionálneho umeleckého prejavu a ich prezentáciu na verejnosti mimo priestorov školy a zároveň prispievať k šíreniu a prezentácii klasickej hudby a slovenského interpretačného umenia v slovenských mestách,“ prezrádza o súťaži Matej Drlička.

 

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých – na netradičných miestach, v netradičných kontextoch a bez nutnosti platiť vstupné na niektoré koncerty. Viva Musica! festival svojim návštevníkom každý rok prináša exkluzívne hudobné projekty v podaní špičkových domácich a svetových umelcov, ale aj koncerty plné nenútenej zábavy, bez kravát a tzv. „ušľachtilej“ nudy, ktorej by sa ľudia pri predstave klasickej hudby možno tak trochu obávali. Tento koncept sa stretol s veľkým úspechom a Viva Musica! festival je dnes najväčším medzinárodným letným hudobným festivalom v Bratislave a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

 

Vstupenky na koncert Edity Gruberovej v predaji v sieti Ticketportal!

Top