Horehronské Jazzové Dni 2017

Horehronské Jazzové Dni 2017

Dátum :
Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Dátum/Date: 17.11. - 22.11.2017 o 20.00 h
Miesto konania/Place of event: BOMBURA klub, Nám. M. R. Štefánika 16, Brezno 

Vstupné/Entry: 15,00 EUR (vstupné spolu na dni 17.11., 18.11., 22.11.)
Zľavy/Discounts: bez nároku na zľavy/without any discounts.

Pod štítmi Nízkych Tatier, v horami obklopenom meste Brezne, organizuje OZ Nairam, za podpory Fondu pre podporu umenia, v dňoch 17. novembra - 2. decembra 2017, štvrtý ročník medzinárodného jazzového festivalu Horehronské jazzové dni (HJD). Festival sa uskutoční v nezávislom kultúrnom priestore Bombura a v breznianskej Synagóge. Program festivalu je pestrý a svojou multižánrovosťou presahuje svoj hudobný rozmer.
Návštevníci HJD sa budú môcť zúčastniť nielen kvalitných jazzových koncertov, ale exkluzívne, po prvý raz na Slovensku, aj vernisáže Československej jazzovej sekcie 1971-1986, ktorá bola v roku 1986 násilne rozpustená a niektorí jej členovia boli dokonca vtedajším režimom uväznení. O jej činnosti príde formou prednášky porozprávať jej člen a aktivista Tomáš Křivánek.
Ďalším prekvapením je bubenícky workshop absolventa bubeníckej akadémie Jaroslava Ježka v Prahe, rodáka z Polomky Duška Černáka. Workshop bude organizovaný v spolupráci so ZUŠ v Brezne. Ku festivalu patria aj rôzne sprievodné akcie, ako napríklad premietanie celovečerného hudobného dokumentárneho filmu Para nad riekou. Film je o živote troch fenomenálnych jazzmanov, trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeha, ktorý kedysi emigrovali zo sovietskej izolácie a za oponou zažiarili po boku svetových jazzových hviezd. Film režírovali Filip Remunda a Robert Kirchhoff
V hudobnej sekcii budete mať možnosť uvidieť a v prvom rade si vypočuť to najlepšie, čo ponúka súčasná, nielen slovenská, jazzová scéna. Ako prvé, nás 17.11. čaká vystúpenie kapiel Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ/PL) a Valér Miko Trio. Formácia Lukáša Oravca vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Skúsenosti zbierala na rozsiahlej šnúre klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže "Young Faces of Slovak Jazz" a zároveň cenu za interpretačný výkon pre lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom "Introducing Lukáš Oravec Quartet", ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. Všetci členovia L.O.Quartetu sú zároveň členmi Českého Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.
Valér Miko Trio (SK/PL) Klavirista a skladateľ Valér Miko prináša vlastné kompozície vo formáte klavírneho tria. Zvuková jednota a variabilita zároveň ponúka zaujímavú víziu moderného konceptu klavírneho tria. Atmosféra skladieb sa nesie v romanticko - expresívnom duchu, štýlovo na rozhraní klasiky a džezu, priestor dostáva aj spontánna improvizácia, hlavne v sólových častiach. V roku 2015 sa kapela stala absolútnym víťazom hudobnej súťaže Jazz Start Up.

18.11. budú mať návštevníci festivalu HJD možnosť vypočuť si trio Triptych a Trio Davida Dorúžka. Trio Triptych vzniklo z improvizačného dua Pilot gitaristu Vladimíra Mikláše a bubeníka Dušana Černáka pripojením basistu Miloša Klápštěha. Trio využívá prvky jazzu, progresivního rocku, noisu a ambientu a za pomoci analógových syntetizátorou prekvapuje aj náročnejšieho poslucháča. Improvizačné schopnosti a technická vyspelosť členov nám dává nahliadnuťdo subžánru, ktorý se dá definovať ako „Dark Fusion“.
David Dorúžka začal hrať na gitaru od svojich desiatich rokov a už v štrnástich sa vypracoval na výborného gitaristu a hrával s poprednými členmi českej jazzovej scény, bol členom tria Eye of the Hurricane a tria Jaromíra Honzáka. Titul talent roku, od Českej Jazzovej Spoločnosti, získal, keď mal len 15 rokov . Študoval v Bostone na hudobnej škole Berklee, pôsobil v New Yorku a pravidelne koncertuje so svojím triom po celej Európe.
Druhým členom je kontrabasista Jaromír Honzák, ktorý rovnako študoval na hudobnej škole Berklee v Bostone a účinkoval s menami ako napríklad Phil Wilson, Bill Hardman, Don Friedman, Alan Praskin, Zbigniew Namyslowski, Giovanni Basso, Art Farmer, Amina Claudine Myers a mnohí ďalší.
Trio dopĺňa na bicích Lukas Szyta (PL) absolvent Katowickej hudobnej akadémie, ktorý získal hlavnú cenu v súťaži Jazz Drumers Meeting a spolupracoval s menami ako Andrzej Cudzich, Joachim Mencel, Brad Terry, Darek Oleskiewicz, Kuba Stankiewicz a Grzegorz Nagorski.

22.11. vystúpia na festivale HJD Bill Faster & Rišo Cíferský. Rišo bol dva razy ocenený slovenskou bluegrassovou asociáciou, ako najlepší hráč na bendžo, ako člen kapely Fragment s ňou vyhral titul na európskom festivale bluegrassovej hudby v Holandsku. Je jedným z najuznávanejších hráčov na tento nástroj na celom svete. Vyučuje hru na bendžo a komponuje aj vlastnú hudbu, pre tento zaujímavý nástroj. Na našom festivale sa predstaví spolu so špičkovým americkým huslistom Billom Fasterom.
Posledné hudobné eso v rukáve festivalu HJD nie je nikto iný ako prvá dáma britského blues, fenomenálna speváčka a gitaristka Bex Marshall. Je nositeľkou ocenenia “British Blues Awards”. Vyniká jedinečným štýlom svojej gitarovej hry, v ktorej spája rôzne techniky, blues rock, ragtime a roots music. Jej hlas je kombináciou vokálu starej utrápenej černošky a soulového feelingu rockovej hviezdy. Bex posúva hranice blues, jej piesne boli opakovane označované britskou hudobnou kritikou ako nadčasové, s občasnými dotykmi geniality. Jej vystúpenie si budete môcť vychutnať v nezávislom kultúrnom priestore Bombura 2.12 2017.

Galéria

picture Horehronské Jazzové Dni 2017

Na mape

Top