Plešivá speváčka

Plešivá speváčka

Dátum : 12. - 14. mája 2017
Miesto: Divadlo LUDUS - Tower 115, Pribinova 25 Bratislava

Vstupenky

Plešivá speváčka
* 12.5.2017 10:00 VEREJNÁ GENERÁLKA
Nedeľa
14
Máj
19:00
Plešivá speváčka

Popis podujatia

„A príde aj plešivá speváčka?“, pýta sa postava Kapitána hasičov prítomných ľudí v londýnskom dome Smithovcov. 
67 rokov od premiéry dnes už slávnej absurdnej hry Eugena Ionesca Plešivá speváčka, by sme mu mohli odpovedať: „Áno, dočkali sme sa. Neprišla síce plešivá speváčka, ale bradatá, a vo veľkom štýle.“

Hru o hodnotovej vyprázdnenosti medziľudských vzťahov, ktoré uviazli v stereotypoch správania, kde postoje ľudí nahradili pózy a klišé a ich životy sa uskutočňujú v nezmyselných schémach, by sme dnes mohli nazvať okrem nadčasovej aj vizionárskou hrou. To, čo sa zdalo byť absurdné a nezmyselné v minulom storočí, stáva sa realitou v 21. storočí. Žijeme teda absurditu? A sú naše životy nezmyselné?

Na to si musí odpovedať zaiste každý sám. Vďaka vzrastajúcemu konzumu a narastajúcej potrebe spotrebovávať, sa však priepasť medzi obsahom či zmyslom života a jeho formami či vonkajšími prejavmi, stále viac prehlbuje a mnohí súčasný stav Západne civilizácie, ktorej sme súčasťou, prirovnávajú ku stavu Rímskej ríše tesne pred jej zánikom. Omračovaní a často klamaní lákadlami mediálneho sveta a štruktúrami sociálnych sietí, si to však ani neuvedomujeme alebo nechceme uvedomiť. Vo svete, kde si mnohí otázky o podstate a zmysle našich životov už ani nekladú, a kde slová strácajú svoj význam, sa tak chtiac, či nechtiac, stávame postavami absurdnej hry, ktorú akoby Eugene Ionesco napísal práve dnes a práve pre nás.

Po skončení hry diváka „bolí bránica“. Smiali sa konaniu postáv, situáciám a myšlienkam lebo to všetko dobre poznajú z každodenného života. V Luduse sme radi, že je to tak, ale boli by sme šťastnejší, keby to bolo naopak. Potom by sme však už nemali o čom hrať.

Účinkujú:
PÁN SMITH: Kamil Kollárik
PANI SMITHOVÁ: Edita Borsová
PÁN MARTIN: Štefan Martinovič
PANI MARTINOVÁ: Katarína Baranová
MARY, au pair: Kristína Tothová
KAPITÁN POŽIARNIKOV: Michal Rovňák

Preklad: Andrej Záthurecký
Dramaturgia: Peter Janků
Svetelný dizajn: Peter Stránsky
Scénografia: Peter Janků
Kostýmy: Daniela Kytková
Úprava a réžia: Peter Kuba

 

Galéria

picture Plešivá speváčka

Na mape

; Top