Škola vína - lekcia: Vína Južnej Afriky

Škola vína - lekcia: Vína Južnej Afriky

Dátum :
Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Lekcia: Vína Južnej Afriky

Dátum: 18.1. 2018, 18.00 – 21.00
Miesto konania: Škola vína, Na Kalvárii 7/A, Bratislava
Lektor: Bea Vlnková

V novembri som strávila v Južnej Afrike 10 dní a bola som ich vínami očarená.

Južnú Afriku zaraďajeme z vinárskeho pohľadu do Nového sveta, avšak víno je tu udomácnené viac ako 350 rokov. Veliteľ Holandskej východoindickej spoločnosti Johan van Riebeeck niekoľkokrát písal do Európy a žiadal zaslanie sadeníc z Nemecka, Francúzska, Španielska a Čiech. Prvá úspešná úroda bola zozbieraná v roku 1659, 15 litrov z francúzskej odrody Muscadel. O rozvoj vinárstva sa veľkou mierou zaslúžil nový veliteľ spoločnosti Simon van der Stel. Zobral sem francúzskeho vinára, založil osadu Stellenbosch a docielil, že mu pridelený statok pod Stolovou horou Constantia. Sladké víno z Muškátu Alexandrijského milovali kráľovské dvory v celej Európe a rád si ho užíval aj Napoleon.
Letmým pohľadom na mapu by sa nám možno zdalo, že v okolí Kapského mesta musí byť veľmi teplo na pestovanie viniča. Dôležitú úlohu zohráva prítomnosť dvoch oceánov, ochladzujúci vplyv Bengálskeho prúdu prichádzajúce z Antarktídy a silný juhovýchodný vietor prezývaný „Cape Doctor“. Profilové odrody Chenin blanc, Sauvignon blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Shiraz, Pinotage (pýcha Juhoafričanov, vyšľachtená v Stellenbosch), Pinot Noir a Merlot.

Ochutnáme 10 vzoriek vín z vinárskych oblastí:

Durbanville, Stellenbosch, Paarl, Swartland, Franshoek.
Degustáciu zahájime šumivým vínom vyrobeným metodou MCC – Methóde Cap Classique a ukončíme vzácnym vínom Vin de Constantia.

Cena: 39€
Cena zahŕňa odborný program 3 hodiny, učebné materiály, 10 vzoriek vín z Južnej Afriky, občerstvenie.

Na mape

Top