Slovenská filharmónia

53. ročník Bratislavské hudobné slávnosti (BHS)
Slovenská filharmónia

Dátum : 28. septembra - 15. októbra 2017
Miesto: Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Vstupenky

Štvrtok
28
Sep
19:00
Slovenská filharmónia
Streda
4
Okt
19:00
Slovenská filharmónia
Nedeľa
15
Okt
19:00
Slovenská filharmónia

Popis podujatia

53. ročník Bratislavské hudobné slávnosti (BHS)

28.9.2017 o 19:00h.:
Slovenská filharmónia

James Judd, dirigent
Alban Gerhardt, violončelo

Franz Schmidt Predohra, medzihra a karnevalová hudba z op. Notre Dame
Piotr Iľjič Čajkovskij  Variácie na rokokovú tému, op. 33
Robert Schumann Symfónia č. 2 C dur op. 61

Bratislavský rodák Franz Schmidt je autorom mnohých závažných symfonických diel, no najviac ho preslávila opera Notre Dame, ktorú napísal na námet slávneho románu Victora Huga. Viedenská premiéra v roku 1914 zabezpečila skladateľovi medzinárodné uznanie. Dnes sa už na javiskách prakticky neobjavuje, no tri orchestrálne medzihry stále tvoria súčasť repertoáru symfonických telies. Rokokové variácie skomponoval Čajkovskij pre svojho kolegu z petrohradského konzervatória, nemeckého pedagóga W. Fitzenhagena. Práve v jeho úprave sa dielo dnes hráva. Symfóniu č. 2 v tónine C dur koncipoval Robert Schumann v duchu Beethovenovej Osudovej ako víťazstvo nad nepriazňou osudu. Virtuózna druhá časť – Scherzo – dôkladne preverí schopnosti sláčikovej sekcie každého orchestra.
Slovenská filharmónia sa na otváracom koncerte 53. BHS predstaví pod taktovkou svojho nového šéfdirigenta, charizmatického Angličana Jamesa Judda. Sólistom koncertu je Alban Gerhardt, „čarodejník, ktorý vie rozozvučať nástroj v majstrovskej virtuozite“ (Tagesspiegel), „pokojná autorita expresívneho, muzikálneho a elegantného umelca“ (The Guardian).


4.10.2017 o 19:00h.:
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia
 
Lawrence Foster, dirigent 
Evgeny Kissin, klavír

Franz Liszt Orfeus, symfonická báseň 
Béla Bartók Koncert pre klavír a orchester č. 2 
Johannes Brahms Symfónia č. 4 e mol op. 98

Orfeus je v poradí štvrtou z 12 symfonických básní Franza Liszta, ktoré slávny neskororomantický autor napísal počas svojho dlhoročného pobytu vo Weimare. Bartókov Klavírny koncert č. 2 z roku 1931, ktorý patrí medzi najnáročnejšie diela klavírnej literatúry, zaznie v interpretácii prominentného hosťa BHS. Evgeny Kissin nebol zázračné dieťa, bol malý génius.
Je dokonalým virtuózom, ktorého hra je fascinujúca, všestranným umelcom s prenikavým intelektom a obdivuhodným duchovnom, píšu o ňom recenzenti. Ako 17-ročný očaril Herberta von Karajana; v Carnegie Hall debutoval pod taktovou Zubina Mehtu; v roku 1997 bol prvým klaviristom, ktorý sa predstavil sólovým recitálom na Proms v Londýne, účinkoval pred vyše šesťtisícovým publikom, ktoré odmenil siedmimi prídavkami.
V druhej časti koncertu uvedie Slovenská filharmónia Brahmsovu Symfóniu č. 4 e mol, ktorou symfonická tvorba slávneho skladateľa vrcholí. Je to spev o tom, že cesta k súčasnému i budúcemu človeku vedie cez hlboký príklon k tradícii a viera v lásku a dobro je najvyššou humanistickou maximou.


15.10.2017 o 19:00h.:
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia
Slovensky filharmonicky zbor
Juraj Valčuha, dirigent 
Jozef Chabroňzbormajster
Roberto Cominati, klavír 
Ketevan Kemoklidze, mezzosoprán

Claude Debussy 
Ibéria, 2. časť zo symfonického triptychu Images/Obrazy 
Fantázia pre klavír a orchester 
Sergej Prokofiev Alexander Nevský, kantáta

Francúzsko-ruský program v podaní nášho reprezentatívneho orchestra pod taktovkou hviezdneho a čoraz väčšmi publikom na svetových koncertných pódiách žiadaného dirigenta Juraja Valčuhu uzatvára 53. ročník BHS. Rytmický pôdorys Debussyho Ibérie vystrieda zádumčivá Fantázia, jediné skladateľovo dielo pre klavír a orchester. Sólistom je taliansky klavirista, víťaz mnohých medzinárodných súťaží, hosť na prestížnych koncertných pódiách:
„Jeho interpretácia impresionistov je sama osebe vzrušujúcou impresiou, očarujúcou zmesou vášne a vynikajúcej techniky, ponúka okamihy krásy a hĺbky citu,“ uvádzajú recenzenti hodnotiac hru
Roberta Cominatiho. Kantáta Alexander Nevský Sergeja Prokofieva, pôvodne komponovaná ako hudba k rovnomennému filmu Sergeja Ejzenštejna /1938/, bude dozaista dôstojným vyvrcholením tohtoročného festivalu.

Galéria

picture Slovenská filharmónia
picture Slovenská filharmónia
picture Slovenská filharmónia

Na mape

Odporúčané

Top