Divadlo TANDEM

Divadlo TANDEM

Dátum: 31. mája - 14. júna 2019
Miesto: SD Nivy, Súťažná 18, Bratislava

Vstupenky

Piatok
31
Máj 2019
19:00

Popis

Ochotnícke Divadlo TANDEM hrajúce vlastné činohry a muzikály vzniklo v roku 2011 zo skupinky vzájomne sa nepoznajúcich ľudí, ktorých dal dokopy zakladateľ Martin Michael Benčič .

Prvýkrát sa tandemáci predstavili 15. júna 2012 s autorským muzikálom Krv a cit v Dome kultúry Dúbravka, ktorý sa stal na celú prvú divadelnú sezónu ich domovskou scénou. Od tohto dátumu je v divadle aj Ľudmila Benčičová Duducová. Počas prvej sezóny stihli 12. októbra 2012 odpremiérovať psychologickú komédiu Rodinný návod, ktorá sa stala na určitý čas najúspešnejším tandemáckym predstavením. Posledným sériovým predstavením a zároveň premiérou v DK Dúbravka bola 31. mája 2013 recesívna komédia pre tínedžerov a dospelých O hlúpej kráľovnej, ktorá zožala na premiére nečakaný úspech.

Druhú sezónu začal TANDEM v legendárnom V-klube, ktorý je dodnes domácou scénou divadla. Prvou premiérou vo Véčku sa stal historický muzikál Staroval, ktorý mal premiéru 7. februára 2014.

Divadlo sa začalo pomaly rozširovať a prvé hosťovania mimo Bratislavy prišli v roku 2013, ktoré plynulo pokračujú dodnes.

Prvou tragikomédiou divadla sa stala sci-fi činohra Niet človeka bez človeka, ktorá sa prvý raz predstavila obecenstvu 6. júna 2014 vo Véčku. Inscenácia bola prezentovaná ako dovtedy najprofesionálnejšia tandemácka hra.

Prvou premiérou v nasledujúcom kalendárnom roku bola 31. januára 2015 tragikomédia Po svadobnej ceste, ktorá sa uskutočnila aj napriek nepriaznivému januárovému počasiu, kedy bola celá Bratislava sužovaná snehovou fujavicou. Za ňou nasledovala 20. marca 2015 hudobná komédia Upíria kríza, plná čierneho humoru a výsmechu z ľudskej povahy. V tomto čase divadlo aktívne hrávalo vo Vysokoškolskom klube ELAM i UNIQUE.

21. mája 2015 sa divadlo dočkalo na základe diváckych podnetov obnovenej premiéry Rodinného návodu, ktorý zožal väčší úspech než pôvodné naštudovanie. Na základe ďalších žiadostí prišlo 12. júna 2015 pokračovanie Rodinný návod 2 a podarilo sa podľa diváckych reakcií prekonať aj obnovenú jednotku.

5. novembra 2015 oslávil TANDEM už svoje 50. predstavenie s inscenáciou UPÍRIA KRÍZA vo V-klube.

Tandemáci sa dočkali aj svojej prvej inscenácie, ktorú odohralo aj iné divadlo. Bola to inscenácia O HLÚPEJ KRÁĽOVNEJ, ktorú premiérovalo košické Divadlo MOMOLAND dňa 6. novembra 2015.

V sezóne 2015 – 2016 Divadlo TANDEM pravidelne vystupovalo v bratislavskej IUVENTE.

3. júna 2016 bol odpremiérovaný komediálny muzikál Maturitné stretko o nezvyčajnej partii bývalých spolužiakov, ktorí sa vďaka starým nevyriešeným konfliktom dostávajú do nových nepredvídaných situácií.

20. januára 2017 TANDEM odohral premiéru inscenácie Vysnívané predstavenie, ktorá je v súčasnosti považovaná za jednu z najkvalitnejších inscenácií divadla. Hra bola pôvodne písaná pre iné divadlo, ale aj napriek tomu sa stala najhranejším predstavením v sezóne 2016/2017.

24. marca 2017 sa konečne premiérovala prvá skutočná rozprávka s názvom O klaunovi a dievčatku, ktorú prvýkrát napísal a zrežíroval niekto iný ako zakladateľ divadla. Bola to Jana Kočnerová.

9. júna 2017 sa premiéry dočkala hra z pera Jerguša Mittera, ktorá dostala názov Sedma. Komédia o internátnych časoch, na ktorú si určite spomenie každý, kto na internáte prežil časť svojej mladosti.

Druhou domácou scénou divadla je od sezóny 2016/2017 aj Spoločenský dom Nivy.

Dosiaľ najhranejším tandemáckym predstavením je činohra Rodinný návod, ku ktorému sa výrazne približuje komédia O hlúpej kráľovnej.

V súčasnosti má divadlo približne dvadsať stálych členov.

Medzi najznámejšie súčasné tváre divadla patria Martin Michael Benčič, Peter Trnka, Jana Kočnerová, Andrea Milecová či Filip Staňo.

 

Na mape

Top