J.B.Molière : Lakomec

J.B.Molière : Lakomec

Dátum : 19. októbra. 2018
Miesto: Dom umenia, Piešťany

Vstupenky

Piatok
19
Okt 2018
19:00

Popis

Jedno z najslávnejších diel popredného dramatika francúzskeho klasicizmu J.B. Molièra baví už takmer tri a pol storočia divadelné obecenstvo. Bravúrnym spôsobom predvádza, čo všetko môže privodiť chorobná posadnutosť peniazmi či náruživá závislosť na mamone. Veľký majster komických charakterov podáva farbistý obraz nekonečných spôsobov manipulácie, klamu a pretvárky v najintímnejšom prostredí rodiny. Keď ide o peniaze, neplatia žiadne pravidlá slušnosti či úcty detí k rodičom a rodičov k deťom.

Vdovec, úžerník Harpagon zasvätil život chamtivosti. Lakomosť je u neho vášeň, ktorou obmedzuje svoje deti – syna Kleanta a dcéru Elišku, o služobníctve ani nehovoriac. Vie peniaze hromadiť tvrdou úžerou i sebaodriekaním. Jeho deti síce nič nevedia, ale chcú život žiť a užívať, pokiaľ možno s natiahnutou dlaňou. Harpagonova posadnutosť zlatom v nich vzbudzuje nenávisť a posmech – emócie o to silnejšie, o čo viac v mene chamtivosti otec manipuluje s ich osudmi : Elišku sa chystá vydať za starnúceho boháča, hoci jeho dcéra miluje mladého Valéra. Kleanta chce oženiť s bohatou vdovou bez ohľadu na to, že syn je zamilovaný do mladučkej Mariany zo susedstva. Na sobáš s Marianou totiž pomýšľa on sám.

Lakomec je výpoveďou o stave ľudského ducha a súčasne ponúka skvelú zábavu.
Inscenácia Lakomca s Boleslavom Polívkom v úlohe Harpagona a v réžii Stanislava Mošu je o to viac než prísľubom mimoriadnej divadelnej udalosti.

Na mape

Top