Štátny komorný orchester Žilina - 1.6.2018

Štátny komorný orchester Žilina - 1.6.2018

Dátum : 01. júna 2018
Miesto: Dom umenia, Piešťany

Vstupenky

Popis

Štátny komorný orchester Žilina (ďalej len ŠKO) vznikol v roku 1974 ako jediný orchester "mozartovského typu" na Slovensku. V roku 1977 získal medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe a zámorí (Wiener Festwochen, Frühling Festival a Haydn Festival vo Viedni, Sofijské hudobné týždne, Festa Musica Pro v Assisi, Katalánske festivaly, Festival El Djem v Tunise, Hudba v starom Krakowe, Jarný festival Budapešť, Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Etos v Bratislave, Janáčkov máj, Mozartfest Schwetzingen, Festival slovanskej hudby na Cypre, Schleswig-Holstein Festival, Festival de Manaus v Brazílii, Flámsky festival v Belgicku, Aspekte Salzburg, Johann Strauss Festival vo Viedni, Bodensee Festival v Švajčiarsku, Medzinárodný hudobný festival v Ankare, Slovinské hudobné dni v Ľubľane či NCPA Festival Peking), vystúpenia v najprestížnejších sálach ako napr. Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Katedrála Sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Kráľovská opera v Bruseli, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Glen Gould Studio v Toronte, Konzerthaus a Komická opera v Berlíne, Pavilhao Atlantico v Lisabone, National Center of Performing Arts v Pekingu či Art Center v Seoule. Orchester uskutočnil vyše tritisíc koncertov doma, ako aj v 36 krajinách sveta - vo väčšine európskych krajín, v Tunise, Turecku, Arménsku, Číne, Južnej Kórei, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii. Nahral vyše 70 CD s hudbou od baroka až po súčasnosť pre vydavateľstvá v rôznych štátoch. Odohral vyše 320 slovenských skladieb, z toho polovicu premiérovo. 190-krát odznela v podaní ŠKO slovenská hudba na koncertoch v zahraničí, o. i. v Kanade, USA, Japonsku, Južnej Kórei.
Na poste šéfdirigenta sa vystriedali medzinárodne renomovaní dirigenti – Eduard Fischer, Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi, na poste hosťujúcich dirigentov množstvo uznávaných dirigentov z celého sveta. Od 42. sezóny 2015/2016 je šéfdirigentom ŠKO britský dirigent Simon Chalk. S ŠKO Žilina účinkoval celý rad popredných umelcov nielen z oblasti klasickej hudby, ale aj z oblasti jazzu a populárnej hudby.
Už 14 rokov je ŠKO zapojený aj do veľkého medzinárodného projektu ONE (Orchestra Network for Europe), podporovaného Európskou komisiou, ktorý predstavuje významnú spoluprácu európskych orchestrov a jednej univerzity a okrem iného umožňuje aj uvedenie veľkých symfonických a symfonicko-zborových skladieb svetového repertoáru.
V rokoch 2011 až 2016 ŠKO uskutočnil šesť koncertných turné s vokálnou skupinou Il Divo vo veľkých európskych metropolách v 17 štátoch, kde si ich spolu vypočulo takmer 450 tisíc poslucháčov. V roku 2017 sa začala spolupráca ŠKO a celosvetovo populárneho talianskeho speváckeho tria Il Volo, s ktorým vystúpili v Zürichu, Bruseli, Düsseldorfe, Hamburgu a vo Viedni. Aktuálnu sezónu 2017/2018 začal orchester v auguste účinkovaním na prestížnom medzinárodnom festivale Mozartiana v Gdańsku a koncertom v Európskom centre hudby K. Pendereckého v Luslawiciach. V októbri bol sprievodným orchestrom oskarového muzikálu LaLaLand v štátoch Beneluxu v takých centrách ako Brusel, Antverpy, Luxembourg, Rotterdam a Ostende. Na prelome rokov 2017 a 2018 bol na trojtýždňovom novoročnom turné v Číne, kde uskutočnil 12 koncertov. V roku 2018 už absolvoval aj koncerty v Taliansku, Poľsku, Švajčiarsku, Bulharsku a ČR.

Vstupné: 17,00 EUR
Zľavy: bez nároku na zľavy.

Na mape

Top