bhs - Slovenská filharmónia (popis)

bhs - Slovenská filharmónia (popis)

Dátum : 28. septembra - 15. októbra 2017
Miesto: Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava
Cena : 26,00 € - 36,00 €

Vstupenky

Popis


4.10.2017 o 19:00h.:
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia
 
Lawrence Foster, dirigent 
Evgeny Kissin, klavír

Franz Liszt Orfeus, symfonická báseň 
Béla Bartók Koncert pre klavír a orchester č. 2 
Johannes Brahms Symfónia č. 4 e mol op. 98

Orfeus je v poradí štvrtou z 12 symfonických básní Franza Liszta, ktoré slávny neskororomantický autor napísal počas svojho dlhoročného pobytu vo Weimare. Bartókov Klavírny koncert č. 2 z roku 1931, ktorý patrí medzi najnáročnejšie diela klavírnej literatúry, zaznie v interpretácii prominentného hosťa BHS. Evgeny Kissin nebol zázračné dieťa, bol malý génius.
Je dokonalým virtuózom, ktorého hra je fascinujúca, všestranným umelcom s prenikavým intelektom a obdivuhodným duchovnom, píšu o ňom recenzenti. Ako 17-ročný očaril Herberta von Karajana; v Carnegie Hall debutoval pod taktovou Zubina Mehtu; v roku 1997 bol prvým klaviristom, ktorý sa predstavil sólovým recitálom na Proms v Londýne, účinkoval pred vyše šesťtisícovým publikom, ktoré odmenil siedmimi prídavkami.
V druhej časti koncertu uvedie Slovenská filharmónia Brahmsovu Symfóniu č. 4 e mol, ktorou symfonická tvorba slávneho skladateľa vrcholí. Je to spev o tom, že cesta k súčasnému i budúcemu človeku vedie cez hlboký príklon k tradícii a viera v lásku a dobro je najvyššou humanistickou maximou.


15.10.2017 o 19:00h.:
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia
Slovensky filharmonicky zbor
Juraj Valčuha, dirigent 
Jozef Chabroňzbormajster
Roberto Cominati, klavír 
Ketevan Kemoklidze, mezzosoprán

Claude Debussy 
Ibéria, 2. časť zo symfonického triptychu Images/Obrazy 
Fantázia pre klavír a orchester 
Sergej Prokofiev Alexander Nevský, kantáta

Francúzsko-ruský program v podaní nášho reprezentatívneho orchestra pod taktovkou hviezdneho a čoraz väčšmi publikom na svetových koncertných pódiách žiadaného dirigenta Juraja Valčuhu uzatvára 53. ročník BHS. Rytmický pôdorys Debussyho Ibérie vystrieda zádumčivá Fantázia, jediné skladateľovo dielo pre klavír a orchester. Sólistom je taliansky klavirista, víťaz mnohých medzinárodných súťaží, hosť na prestížnych koncertných pódiách:
„Jeho interpretácia impresionistov je sama osebe vzrušujúcou impresiou, očarujúcou zmesou vášne a vynikajúcej techniky, ponúka okamihy krásy a hĺbky citu,“ uvádzajú recenzenti hodnotiac hru
Roberta Cominatiho. Kantáta Alexander Nevský Sergeja Prokofieva, pôvodne komponovaná ako hudba k rovnomennému filmu Sergeja Ejzenštejna /1938/, bude dozaista dôstojným vyvrcholením tohtoročného festivalu.

Na mape

Top