THE Duke Ellington Orchestra | TICKETPORTAL vstupenky na dosah - divadlo, hudba, koncert, festival, muzikál, šport
|
0
Váš nákupný košík je prázdny

Ak máte účet prihláste sa.

Hľadaj
Teraz
Tyzden
Mesiac
3 mesiace
Rok
>>  ÚVODNÁ STRÁNKA>>  TLAČOVÉ SPRÁVY>>  THE Duke Ellington Orchestra

THE Duke Ellington Orchestra

Pridané : 06.01.2011 15:20

Najslávnější orchester všetkých čias - Duke Ellington Orchestra – prichádza do Bratislavy!

Duke Ellington Orchestra
– umelecké teleso interpretujúce hudbu štýlotvorného jazzového skladateľa a klavíristu Duke Ellingtona se 3.4.2011 predstaví v Sále opery a baletu v novej budove SND. Tento orchester za posledné 4 roky precestoval významné jazzové festivaly a kluby po celém světě, na jar minulého roku vypredal pražskú Lucernu, s úspechom sa predstavil v Brne, a teraz zavíta na Slovensko.
Edward Kennedy "Duke" Ellington (29. apríla 1899, Washington D.C., USA – 24. mája 1974, New York) bol americký jazzový skladateľ a klavírista, jedna z najdôležitějších postáv jazzu 20. storočia. V jeho orchestroch sa preslávilo mnoho jazzových hudobníkov, mnohí z nich dali tomuto orchestru prednosť pred vlastnou sólovou karierou. Často išlo o pozoruhodných tvorcov a sólistov, ale bol to práve Ellington, ktorý dal orchestru výsledný tvar a zvuk a vytvoril z neho  jeden z najznámejších jazzových zoskupení vôbec.
V rokoch 1926-27 nahral majstrovsky interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 päť rokov pôsobil so svojim orchestrom v harlemskom Cotton Clube. Pre toto obdobie sú typické nahrávky Mood Indigo (1930) alebo Solitude (1934).
Orchester Duka Ellingtona účinkoval v r. 1929 v Gershwinovom muzikálu Show Girl a v tom istom roku  vznikol aj filmový medailón Black And Tan. V r. 1930 hrá orchster v komédii Check And Double Check a v r. 1932 vo filme Dancers In The Dark. Svoje postavenie si orchester upevnil aj v 30. rokoch, kedy vznikli mnohé skladby jazzovej “klasiky”, napr. I Don´t Mean A Thing If It Ain´t Got That Swing (1932), Sophisticated Lady (1933), Caravan (1936), Prelude To A Kiss (1938) atď.
V rokoch 1933 a 1939 podniká orchester prvé dva zájazdy do Evropy. V r. 1939 začína Ellingtonova spolupráca s Billym Strayhornom, ktorý v orchestri pôsobil jako Ellingtonov asistent, druhý dirigent, klavírista, aranžér a bol tiež častým spoluautorom skladieb (zomrel v r. 1967).
Ellington bol tiež autorom rozsiahlejších suit (napr. Black, Brown And Beige z r. 1943) a symfonických básní (např. Harlem z r. 1951 a Night Creature z r. 1955). Mnoho ďalších diel vzniklo predovšetkým v priebehu 50. a 60. rokov. Ellington je autorom asi 2 000 skladieb, včítane niekoľkých muzikalov (napr. Jump For Joy z r. 1941 a Beggar´s Holiday z r. 1946). Písal i scénickú hudbu (napr. k Wellsově inscenácii Goetheovho Fausta - 1951) a filmovú hudbu (např. Anatomy Of A Murder - 1959, Paris Blues - 1961, Assault On A Queen - 1966).
Ešte pred vypuknutím 2. svetovej vojny stihol so svojím orchestrom precestovať celé Spojené štáty a Europu. Svoj orchester viedol od roku 1923 až do svojej smrti v roku 1974. Po jeho smrti prevzal vedenie jeho syn Mercer Ellington, ktorý zomrel v roku 1996. Od tej doby vedie tento orchester Barry Lee Hall., Jr.
V orchestri Duka Ellingtona sa vystriedali mnohí vynikajúci jazzoví inštrumentalisti, ako  Jabbo Smith, Juan Tizol, Cootie Williams, Johny Hodges, Barney Bigard, Ben Webster, Jimmy Blanton a mnohí ďalší.
Súčasnosť V rokoch 2007 - 2009 Duke Ellington Orchestra precestoval celý svet. Vystupovali např. na prestižnom Tokyo Jazz Festivale a na Cape May Jazz Festivale (jeden z najstarších festivalov v USA), absolvovali turné v Japonsku, v Puerto Rico, šesťtýždňové turné po západnom pobreží USA, predstavili se tiež v Číne a v Južnej Afrike. Zavítali do popredných jazzových klubov Jazz Alley v Seattle, Blues Alley vo Washington DC, Billboard Clubs v Japonsku, Blue Note v New Yorku a Nagoya. Vrátili se tiež do Cotton Club Tokyo a zúčastnili sa záveru prestížneho Heineken Jazz Festivalu.

Info o orchestru:
http://www.dukeellington.com/orchestra.html

VSTUPENKY/TICKETS na podujatie THE Duke Ellington Orchestra