Kukátkom

Kukátkom

Dátum: 20. septembra 2019
Miesto: Ticho a spol., Školská 14, Bratislava

Vstupenky

Piatok
20
Sep 2019
19:00

Popis podujatia

20.9. O 19.00 Kukátkom
Stopy snov

Máme ostať stáť za dverami? Pred dverami? Máme čakať na zaklopanie? Máme iba nakúkať kukátkom? Alebo sa postaviť zoči-voči?
Kým dvere neotvoríme, nezistíme, čo je za nimi.

Sú ľudia, ktorí sa nemôžu rozhodnúť, čo si oblečú alebo s kým sa stretnú. Niektorí to „len“ nevedia, iným v tom bráni strach. Strach, aby sa im nič nestalo. Všetci žijeme v nejakom strachu. O niečo, niekoho. Stále nám niečo hrozí. Máme však preto ostať stáť za zatvorenými dverami? Pred dverami? Máme čakať na zaklopanie? Máme iba nakúkať kukátkom? Alebo sa postaviť zoči-voči? Kým dvere neotvoríme, nezistíme, čo je za nimi.

Tvorcovia a účinkujúci: Bobo Barri, Tatiana Blažeková, Jakub Branický, Barbora Dragúňová, Juraj Frištacký, Michala Jarjabková, Martina Lukáč Jakubcová, Mirka Košická, Alžbeta Marendiaková, Darina Pomichalová, Veronika Turčanová

Vstupné: 5€

Podujatia kultúrneho centra TICHO a spol. z verejných zdrojov podporili:
Fond na podporu umenia
Bratislavský samosprávny kraj
Bratislava Staré Mesto.Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Na mape

Zmeny a upozornenia

TICHO a spol - Tlačová správa

„​ Mentálny hendikep nie je stigma!”

 V TICHO a spol. bude od 14. 9. 2019 do 20. 9. 2019 prebiehať minifestival zameraný na problémy komunity s mentálnym postihnutím - Uhol pohľadu. 

Komorné kultúrne centrum ​TICHO a spol. ​sa v spolupráci s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov​ rozhodlo zorganizovať minifestival ​Uhol pohľadu​, ktorým chcú divákom odkomunikovať reálne problémy ľudí trpiacich mentálnym hendikepom, ktoré sú častokrát marginalizované, alebo dezinterpretované zdravou väčšinou.   ​ „

Impulz k vytvoreniu minifestivalu vyšiel z dlhodobej spolupráce s divadlom mentálne znevýhodnených hercov
Stopy snov. Kontinuálnou prácou sme boli ako tvorcovia, ale aj ako ľudia nútení konfrontovať sa so skreslenými predstavami, ktoré my, tí zdraví,  máme o životoch a problémoch ľudí s postihnutím,”
​ hovorí dramaturgička TICHO a spol., Miroslava Košická. 

Minifestival odštartuje ​14. septembra o 17.00 h. vernisážou výstavy Uhol Pohľadu​. Tá zachytáva proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov ​Stopy snov​.

16. septembra o 19.00 h​.  audiovizuálnu časť programu zastúpi dokumentárny film režisérok Lenky Vochocovej  a Kateřiny Bubeníčkovej ​Nemusíš s láskou, stačí s citom​. Dokument otvára tabuizovanú tému sexuality mentálne znevýhodnených ľudí, ktorá je často ako problematika väčšinovou spoločnosťou marginalizovaná.

18. septembra o 19.30 h. ​vystúpi so svojou inscenáciou ​Who am I?! ​brnenské ​Divadlo Aldente​, ktoré pracuje s detskými hercami s Downovým syndrómom.   ​„Predstavenie vzniklo predovšetkým z drobných príbehov samotných hercov. Herci s downovým syndrómom majú obrovský divadelný potenciál. Je, samozrejme, omnoho obtiažnejšie ich talent tlmočiť a pretvárať do divadelného tvaru na ktorý sme zvyknutí. Predstavenie je o hľadaní tej spoločnej cesty medzi nami a ľuďmi, ktorí majú nejaký hendikep,”
​ uviedla v rozhovore režisérka predstavenia Jitka Vrbová.

Minifestival ​20. septembra o 19.00 h. ​ukončí domáce divadlo mentálne znevýhodnených hercov ​Stopy snov ​svojou najnovšou inscenáciou ​Kukátkom​. ​„Dospelí ľudia s mentálnym znevýhodnením žijú uzavretí v bubline, v ktorej sa snažíme, aby sa NIČ nestalo. Aby boli v bezpečí. Kto tú bublinu nafukuje? Často ich blízki, pretože majú o nich obrovský strach. Pomáhajú im v tom nie vždy inovatívne prístupy v sociálnej oblasti spolu s verejnou mienkou, že sú to „večné deti“. Ľudia s mentálnym znevýhodneným sa medzi nami pohybujú len výnimočne a my s nimi nevieme komunikovať, vyhýbame sa im, máme strach. O nich. Z nich. O nás. Z nepoznaného. Preto sme začali pracovať na inscenácii Kukátkom. Rozpráva príbeh o strachu, ktorý z bezpečia robí väzenie,“ uviedla v rozhovore spoluautorka predstavenia a hlavná koordinátorka divadelných aktivít zoskupenia ​Stopy snov​, Martina Lukáč Jakubcová.


Top