Rybárik kráľovský

Rybárik kráľovský

Dátum: 20. júna. 2019
Miesto: Divadlo Grand, Košice

Vstupenky

Štvrtok
20
Jún 2019
19:00

Popis

Rybárik kráľovský - William Douglas Home


Preklad: Helena Strnisková
Dramaturgia: Svetlana Waradzinová
Réžia: Vladimír Strnisko

Hrajú:
Sir Cecil - Milan Kňažko
Hawkins, jeho sluha – Milan Lasica
Evelyn – Emília Vášáryová

...Čo všetko sa stane, keď bývalá milenka príde za svojím bývalým milencom priamo z karu vlastného manžela? Popýta ju o ruku? Čo sa stalo so vzťahom, ktorý mal 50-ročnú pauzu? A ako to vidí jeho sluha? Má práva žiarliť? A prečo?...

Poznáme len málo komédií ako je Rybárik kráľovský. Vždy z času na čas obletia divadlá, prekvapia, zaujmú a presvedčia nás, že konverzačná komédia stále žije a prekvitá v nových a nových podobách. 
Čo nás od G. B. Shawa a O. Wilda priťahuje a prinavracia k tomuto druhu divadelného žánru? 
Humor má nekonečne mnoho podôb, ale jeho spoločným menovateľom je myslenie, pohrávanie sa s myslením, duchaplnosť, ale aj múdrosť. Anglická konverzačná komédia je v spôsobe humoru sokratovská, múdra, ale aj plná paradoxov, iskrenia ducha, krutého sarkazmu, hravej irónie a toto všetko vyvažuje až sentimentálnou láskavosťou a zhovievavosťou ku každodenným slabostiam človeka. V dnešnej dobe jednoduchých viet, tupých a hlúpych sloganov, je radosť z myslenia takmer záchranou civilizácie. 
Rybárik kráľovský je toho príkladom.
Ak sa zídu herci ako Emília Vášáryová, Milan Lasica a Milan Kňažko v jeden večer a na jednom mieste v takejto excelentnej komédii, nemôže to byť stretnutie náhodné a ani nezaujímavé...

Autor hry Sir William Douglas Home (3.6.1912 – 28.9.1992) sa narodil do jednej z najstarších a najvýznamnejších rodín Škótska, ktorej pôvod sa odvádza priamo od škótskeho kráľa Malcolma II. Hry začal písať už vo svojich 14-tich rokoch ako študent prestížnej súkromnej chlapčenskej školy Eton.. PO promócii v Oxforde pokračoval na Kráľovskej akadémii divadelného umenia, po absolutóriu začal hrávať v londýnskych divadlách. 

Počas 2. svetovej vojny bol dôstojníkom 141. tankového práporu, bojujúceho za oslobodenie Normandie. K vojne mal veľmi rezervovaný prístup.

Na mape

Top