Detail info
Close

AKO SME SA HĽADALI

Radošinské naivné divadlo
AKO SME SA HĽADALI

Dátum: 2. decembra 2024
Miesto: Dom kultúry Trnava
Adresa: Trojičné námestie, Trnava

Vstupenky

Pondelok
2
Dec 2024
19:00
AKO SME SA HĽADALI

Popis podujatia

     Stalo sa to pred štyristo rokmi v Radošine, keď znenazdania opustila neverná žena Mária Poljaková svojho muža –  čudného chlapa Macka Poljaka – a utiekla do Trnavy. V obci, ktorá vtedy bola mestom, to v tom čase spôsobilo nevídaný rozruch najmä preto, že podobná situácia by sa mohla zopakovať aj v iných domoch! A tak vystrašený richtár Radošiny vyslal po stopách Poljakovej jej kamarátku, starú dievku Etelu Vlasákovú, aby nevernú ženu v Trnave vyhľadala a priviedla naspäť do dediny. Toľko autentický list  z trnavského mestského archívu z roku 1548.

   Vlasáková sa v našej hre vydá na cestu, no cestou nielen zablúdi, ale zablúdi i v čase. A tak putuje rokmi, ale aj stáročiami a zrazu stretá na svojej nekonečnej ceste hľadania nielen slávne a zaujímavé historické osobnosti, ale aj ubiedených pútnikov, prvých robotníkov a vedie s nimi vášnivé rozhovory (doktor Ján Jessenius, Napoleon Bonaparte, Anton Bernolák, Ján Hollý, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Hodža, Adela Ostrolúcka, Andrej Sládkovič, Marína, Anička Jurkovičová, Jonáš Záborský, Svetozár Hurban Vajanský, Mikoláš Aleš, robotník a robotníčka vo fabrike, P. O. Hviezdoslav, Jozef Murgaš atď.).

   Stretá sa s nimi nie v známej historickej podobe. Vedie s nimi reč práve vtedy, keď naši velikáni – a im podobní – hľadajú, pochybujú, keď sú obyčajnými, zraniteľnými ľuďmi, čo, samozrejme, prináša v inscenácií celý rad nečakaných, prekvapujúcich a najmä komických situácií. Významnou zložkou inscenácie sú piesne Jána Melkoviča (a ďalších skladateľov) v interpretácii prítomnej živej hudobnej skupiny, speváckeho a tanečného súboru RND.

   Hra Ako sme sa hľadali, ktorú Stanislav Štepka napísal na základe autentického listu z roku 1584, mala prvú premiéru v roku 1983 v trnavskom divadle v réžii Juraja Nvotu (v RND mala druhú premiéru v roku 2003). A práve Juraj Nvota je aj režisérom novej, upravenej, doplnenej najnovšej verzie Štepkovej poetickej hry.

   A pretože myšlienky o našej národnej ceste a hľadanie identity sú v našej spoločnosti stále mimoriadne aktuálne, rozhodli sme sa hru  uviesť v našom divadle – v novej aktuálnej autorskej a režijnej podobe. 

 

Účinkujúci:

Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Lesana Krausková alebo Veronika Horváthová, Tereza Hanáková, Mojmír Caban, Samuel Spišák alebo Tadeáš Bolo, Adam Jančina alebo Martin Toman, Ladislav Hubáček, Vladimír Svítek alebo Matej Volf, Juraj Haško alebo Martin Šenc

 

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka
Réžia: Juraj Novta
Hudba: Ján Melkovič 
Kostýmy: Peter Čanecký
Scéna: Lukáš Kodoň
Producent : Ladislav Hubáček    

 


Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Na mape

google maps

Odporúčané

Top