Detail info
Close

Delius Mozart Schumann

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
Delius Mozart Schumann

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Štvrtok 21.03.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus D

 

Piatok 22.03.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus E

Delius Mozart Schumann

Slovenská filharmónia

Ryusuke Numajiri dirigent
Marian Lapšanský klavír
Ivan Gajan klavír

Frederick Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring
Wolfgang Amadeus Mozart Koncert pre dva klavíry a orchester č. 10 Es dur, KV 365
Robert Schumann  Symfónia č. 1 B dur Jarná, op. 38

Meno Wolfgang Amadeus Mozart je pojem, pri ktorom asi každý, bez ohľadu na to, či je „klasickej hudbe“ naklonený alebo nie, spozornie. Vo svojej podstate bol Mozart predovšetkým človekom, ktorý sa rád zabával a vychutnával pozitíva života. O tom sú aj jeho iskrivé Koncerty pre dva a pre tri klavíry a orchester. Koncert pre dva klavíry bol dokončený začiatkom roka 1779, v období kedy sa po smrti milovanej matky musel na príkaz otca vrátiť do Salzburgu. Keďže Mozart už od malička účinkoval so svojou sestrou Nannerl, spoločné koncertovanie na dvoch alebo jednom klavíri bolo v Mozartovej rodine takpovediac bežnou rutinou. Už úvodná orchestrálna fanfára, podložená veršom básnika Adolfa Böttgera „Obráť, obráť svoje kroky, v údolí sa prebúdza jar“ potvrdzuje, že Robert Schumann si svoje symfonické miesto hľadal medzi Beethovenom a Schubertom. Skladateľ pôvodne dal jednotlivým častiam symfónie programové nadpisy: Prebúdzanie jari, Večer, Veselé hry, Jar v plnom rozkvete, potom však túto myšlienku zavrhol. Jarný podtón má i symfonická báseň anglického skladateľa Frederica Deliusa. Taktovku nad Slovenskou filharmóniou prevezme umelecký riaditeľ Biwako Hall a hudobný riaditeľ Tokyo Mitaka Philharmonia Ryusuke Numajiri. Za klavír sa usadia nestori slovenskej klavírnej školy Ivan Gajan a bývalý riaditeľ Slovenskej filharmónie Marian Lapšanský.

 

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazuTicketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Odporúčané

Top