MDPOH - program január 2011

Miesto konania: Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava, Bratislava

MIZANTROP, Jean Baptiste Poquelin Molière
Dátum konania: 14.1. 2011 o 19.00 h
Vstupné:  9 €, 7 € - VSTUPENKY
Réžia: Roman Polák
Hrajú: Marek Geišberg, Dano Heriban, Tomáš Vravník, Lucia Jašková, Nadežda Jelušová, Jana Oľhová, Tomáš Tomkuljak / Michal Jánoš, Dominik Zaprihač, Viliam Hriadel
Roman Polák spracoval skvelú predlohu francúzskeho dramatika nielen ako režisér, ale tiež ako upravovateľ predlohy. Hra o pokrytectve v spoločnosti je aktuálna v každej dobe. Martinské divadlo však ponúka istú aktualizáciu, a to v zmysle hľadania odpovede na otázku, kto je Mizantropom v súčasnosti, resp. kto by ním v dnešnej dobe mohol byť. Vynikajúci divadelný režisér a skvelé herecké obsadenie prinášajú na dosky Mestského divadla silný umelecký zážitok.
Inscenácia získala až tri víťazstvá na Doskách 2010, a to za najlepšiu réžiu pre Romana Poláka, scénografiu Pavla Boráka a kostým od Petra Čaneckého.

ADELKINA CESTA ZA ŠŤASTÍM, Ladislav Kočan
Dátum konania: 16.1.2011 o 15.00 h
Vstupné:  3 €, voľné sedenie - VSTUPENKY
Réžia: Ladislav Kočan
Hrajú: Barbora Baszová, Michal Jánoš, Martin Križan, Václav Kristína Tóthová, Tomáš Mosný. Miroslav Beňuš
Moderná rozprávková komédia nielen o tom aký svet je, ale aký by mohol byť,
či dokonca aký by mal byť. Príbeh o neľahkom živote siroty slúžiacej u boháčov, ktorí vidia všetko aj osobné šťastie cez peniaze. Adelka však pociťuje samotu a smútok. Nie je šťastná. Stretáva zvláštnu osôbku - malého permoníka, ktorý jej dá amulet prinášajúci šťastie. Pomocou neho a náhody spoznáva kamarátov, ktorí jej pomôžu opustiť chamtivý svet  a vydať sa na cestu do neznáma za šťastím. Po prekonaní všetkých nástrah sa napokon dostanú do vytúženej krajiny, kde stretajú im blízkych ľudí i lásku, čo je pre človeka základom šťastia.
Inscenácia je vhodná pre deti od 6 rokov.

GOLDBERGOVSKÉ VARIÁCIE, George Tabori
Dátum konania: 17.1.20101 o 19.00 h
Vstupné:  10 €,  8 € - VSTUPENKY
Réžia: Peter Mankovecký
Obsadenie: Martin Huba, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Róbert Jakab, Juraj Kemka, Darina Abrahámová, Jana Oľhová, Dominika Kavaschová
Stvorenie sveta ako (s)tvorenie divadelnej inscenácie. Režisér Boh a herci ľudia. Inteligentný dialóg o zmysle života a divadla. Oboje môže byť vo výsledku rovnako (ne)dokonalé J. S. Bach aj punkrock.  V réžii Petra Mankoveckého, ktorého vynikajúce predstavenie Testosterón sa už hrá viac ako 10 rokov v DAB Nitra a vo výnimočnej miestami až crazy tragikomédii, sa Vás o tom pokúsia presvedčiť známi slovenskí herci.
Tabori pracuje s groteskou, iróniou a čiernym humorom. Napadá stereotypy, klišé a dogmy a dáva ich do kontrastu s obyčajnými ľudskými osudmi.

JAKO THELMA A LOUISE, Callie Khouri
Dátum konania: 19.1.2011 o 19.00 h
Vstupné: 10 €, 8 € - VSTUPENKY
Réžia: Jakub Nvota
Hrajú: Bára Munzarová, Marika Procházková, Martin Trnavský, Radim Novák a Václav Trnavský
Strhujúci príbeh od oscarovej scenáristky Callie Khouri určite poznáte vo filmovom spracovaní Ridleyho Scotta s nezabudnuteľnou Susan Sarandon a Geenou Davis.
Dve ženy prechádzajú na svojej ceste autom mužským svetom. Prežívajú pri tom všetky zážitky a emócie, ktoré im táto cesta poskytuje - priateľstvo, krásu, poníženie, strach, lásku, túžby, smrť, slobodu a vášeň…..Thelma a Louise utekajú na malý výlet, aby sa aspoň na chvíľu uvoľnili zo svojho stereotypného života. Z malého výletu sa stáva skutočné putovanie, ktoré ich navždy zmení a spojí. ,,Jako Thelma a Louise“ je príbehom všetkých žien.

SĽUK - VÝBER Z TVORBY
Dátum konania: 20.1. 2011 o 19.00 h
Vstupné:  9 €, 7 € - VSTUPENKY
V programe najúspešnejších tancov, piesní a hudby SĽUK-u  sa predstaví tanečný súbor so ženskou speváckou skupinou a ľudovou hudbou tohto umeleckého telesa. V choreograficky i regionálne rozmanitých vstupoch účinkujúci presvedčia o svojej vysokej profesionalite i schopnosti interpretovať prejavy ľudového umenia v jeho tradičnej i štylizovanej forme. Práve tým si získavajú srdcia divákov už vyše šesťdesiat rokov na Slovensku i v zahraničí.

BOSÉ NOHY V PARKU, Neil Simon
Dátum konania: 22.1. 2011 o 19.00 h
Vstupné:  9 €, 7 € - VSTUPENKY
Predstavenie realizované v spolupráci s OZ  AEON.
Réžia: Jozef Krasula
Hrajú: Lucia Rózsa Hurajová, Marek Majeský, Marta Sládečková, Štefan Kožka a Pavol Šajmovič
Skvelá komédia o manželstve, medových týždňoch, ale aj  o tom, čo sa deje, keď vám do bytu začne padať sneh, či vaša matka znovu zahorí láskou.
Hra Neila Simona patrí k textom, ktoré si aj mnoho rokov po svojom vzniku zachovávajú sviežosť a aktuálnosť. V centre záujmu hry, ktorá sa dočkala aj úspešného filmového spracovania s Jane Fondovou a Robertom Redfordom v hlavných úlohách, je mladá dvojica čerstvých novomanželov, ktorí si ešte len zvykajú na pravidlá a zákony spolužitia. Začiatok ich manželstva je navyše poznačený sťahovaním sa do nového bytu, ktorý ani zďaleka nespĺňa štandard, na ktorý sú obaja zvyknutí z predošlého života. Tento stav, keď jeden druhého spoznávajú v krízových situáciách a keď sa objavujú aj dosiaľ skryté charakterové nedostatky, vyvoláva viacero humorných situácií, ale aj „dramatických“ chvíľ. Bosé nohy v parku sú veľkou príležitosťou pre štvoricu hercov. Všetky postavy sú napísané plnokrvne so zmyslom pre humor a situačnú komiku.

KRÁĽ LEAR, William Shakespeare
Dátum konania: 24.1.2011 o 19.00 h
Vstupné:  9 €, 7 € - VSTUPENKY
Réžia: Ondrej Spišák
Hrajú: Marián Geišberg a. h., Ivan Vojtek st., Milan Ondrík , Martin Nahálka , Miloslav Kráľ a. h., Branislav Matuščin a ďalší
Veľká postava shakespearovskej tvorby Kráľ Lear je tak trochu rozprávka, ale aj jedno  z najväčších podobenstiev o ľudskom údele vo svetovej literatúre. Obľúbený vladár zostarol, a preto sa  rozhodol, že svoje žezlo a vládu odovzdá jednej zo svojich troch dcér. Vyzval všetky, aby slovami vyjadrili svoju lásku k otcovi. Najmladšia dcéra Kordélia  nedokázala slovami vyjadriť to, čo v duši cítila. Kráľ si to neuvedomil, a tak dcéru vyhnal z krajiny…  Veľká dráma aj dilema, polemika so smrťou aj so životom, sumár prežitého – cennej ľudskej skúsenosti. Strhujúce scénické podobenstvo aj dramatický veľkopríbeh. Osudová predurčenosť konania postáv, ich vzájomné strety, pády, ale aj výhry.Výzva pre divákov, aby zažili okamihy javiskovej mágie a prežili v divadle obyčajné ľudské šťastie, pochybnosti, ale aj lásku, zradu, dôveru.

SUNNY BOYS, Neil Simon
Dátum konania: 25.1.2011 o 19.00 h
Vstupné:  11 €, 9 € - VSTUPENKY
Réžia: Boris Ščedrin
Hrajú:  Karel Heřmánek, Zdeněk Žák, Martin Kubačák
Jednu z najúspešnejších komédií slávneho amerického dramatika  a nekorunovaného kráľa  brodwayských činoherných scén ste na doskách MDPOH už mali možnosť vidieť pod názvom Vstupte v hlavných úlohách s Petrom Nárožným a Ladislavom Mrkvičkom. Teraz  comeback legendárnej dvojice komikov "Sunny Boys" na dosky, která znamenajú svet, ponúka pražské Divadlo Bez zábradlí, kde hru naštudoval ruský režisér Boris  Ščedrin. Humorná komédia  o priateľstve a zašlej sláve dvoch bývalých priateľov a hereckých kolegov je plná gagov a vtipných situácií. Rozpráva o nekončiacich patáliách dvoch klaunov na dôchodku, ktorí sa po 11 rokoch opäť schádzajú, aby pre televíziu natočili svoje najvydarenejšie číslo – svoju labutiu pieseň.  Starí páni sa však nevedia na ničom dohodnúť a zisťujú, že i keď sa majú radi, sú natoľko tvrdohlaví  a neústupčiví, že sa vzájomne iba dráždia. Vo filmovom spracovaní hry - The Sunshine Boys si komických a tvrdohlavých starých pánov zahrali Woody Allen a Peter Falk.

ZMIERENIE ALEBO DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH, Ján Palárik
Dátum konania: 28.1.2011 o 19.00 h
Vstupné:  9 €, 7 € - VSTUPENKY
Réžia: Ján Sládeček
Hrajú: Zuzana Šebová, Petra Blesáková, Peter Trník / Tomáš Mosný, Stanislav Staško, Ján Topľanský, Ingrid Filanová / Mária Jedľovská, Michal Monček, Gregor Hološka, Vladimír Jedľovský
Trojdejstvová veselohra klasika slovenského divadla sa odvíja na dobrodružstve predstieranej identity, takmer ako v naivnej mydlovej opere. Vítanie mladého baróna Ľudovíta Kostrovického, potencionálneho ženícha sa deje vo výraznom erotickom napätí. Mladý barón si vymení rolu so svojím priateľom a predstiera, že je inžinier. Miluša spolu s grófkou vymyslia na mladých „žrebcov“ podobný úskok. Grófka je na obžinkovej slávnosti dievčaťom z ľudu a Miluša hrá rolu národne uvedomelej grófky. Falošná identita je v hre zdrojom viacerých komických výstupov a niekedy aj dobrodružných ľúbostných avantúr, ktoré napriek zdanlivo neriešiteľným konfliktom spejú k zmiereniu, ba až nezadržateľnému happyendu. Na domácej scéne trnavského divadla je inscenácia pravidelne vypredaná a teší sa obrovskému úspechu. Príďte si vychutnať typický „palárikovský“ humor vo veselohre s romantickým záverom.

Vstupenky na všetky predstavenia Mestského divadla P.O.Hviezdoslava, Bratislava

Top