Detail info
Close

Barbaro (SK)

Barbaro (SK)

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Predstavenie vzniklo na základe hry Samuela Becketta, ktorú napísal v roku 1982 a venoval uväznenému Václavovi Havlovi.

 

Nachádzame sa na poslednej generálke tanečného divadla. Tanečníci dostávajú inštrukcie z kabíny režiséra (hlas režiséra: Milan Lasica), ktoré dodržiavajú do poslednej bodky. Nerozmýšľaj, nepochybuj, lebo sa zničíš a zdržiavaš aj prácu kolektívu, prípravu vznešeného diela. Každý skeptik bude nepriateľom. Nestojí to za to. Zaraď sa, aby mohol úspech a vidinu svetlých zajtrajškov náš súbor venovať v prospech celého národa a štátu. Inštrukcie režiséra, nám vykresľujú autentický obraz vzniku a víťazného ťaženia diabolských síl histórie minulého storočia východnej Európy. Tanečno-divadelná inscenácia Barbaro s textami Lajosa Parti Nagya vzdáva hold nielen Václavovi Havlovi, ale všetkým východoeurópskym umelcom, ktorí počas svojho života boli alebo sú cenzurovaní, ktorých diela boli, alebo sú zakázané. Dnes, v roku 2023.

 

"Nenechám si pokaziť radosť. Aj ja som len človek. Dohodli sme sa, že v zásade je to v poriadku, ďakujeme si za doterajšiu prácu, ale treba pochopiť, že na negatívnom prsníku pozitívne dieťa neodkojíme! Je tu tento skvelý Bartók, neexistuje, že sa pri ňom nedá veselšie!"

Lajos Parti Nagy

 

Predstavenie sa odohrá v slovenskom jazyku.

Predstavenie odporúčame divákom od 15 rokov.

 

HU

Az előadás Samuel Beckett 1982-ben írt és a bebörtönzött Václav Havelnek ajánlott Katasztrófa című drámája nyomán született.

 

Egy táncszínház főpróbáján sebészi pontossággal tartja be mindenki a Milan Lasica hangján megszólaló, rendezői kabinból kapott instrukciókat. Ne gondolkodj, ne kérdőjelezz meg semmit mert tönkreteszed magad és lassítod az egész társulat munkáját a magasztos mű létrejöttében. Ellenség lesz minden kétkedő, nem ér ez ennyit, állj be a sorba, hogy a sikert és fényes jövőt társulatunk az egész nemzet javára fordíthassa mihamarabb. A rendező utasításai eszünkbe juttatják a múlt század különféle ördögi erőinek kibontakozását és diadalát Kelet-Európában. A Barbaro  Samuel Beckett Katasztrófa című darabja nyomán, Parti Nagy Lajos szövegeivel nemcsak Václav Havel, de minden kelet-európai, a maga korában otthon cenzúrázott, vagy betiltott művész előtt is tiszteleg ma, 2023-ben.

 

“Nem hagyom elrontani az örömömet. Én is egy ember vagyok. Megbeszéltük, hogy alapjában rendben van, köszönjük az eddigi munkánkat, de tessék megérteni, hogy negatív emlőről nem lehet pozitív csecsemőt szoptatni! Van ez a jó kis Bartók, nem igaz, hogy nem lehet erre vidámabbnak lenni!”

Parti Nagy Lajos

 

Szlovák nyelvű előadás.

Az előadást 15 éven felüli nézőinknek ajánljuk.

 

 

Hlas: Milan Lasica

Hlas Sáriky: Lucia Vráblicová

Tanečníci: Ákos Botló, Erik Brusznyai, Gergely Fekete, Barbara Gyenesová, András Lantos, Tamara

Makóová, Veronika Sebő, Ágnes Varsányi, Anna Vermes

Hudobníci: Máté Hegedűs – husle, Miklós Király – husle, Gergely Dávid Hegedűs – viola, Tamás

Király – kontrabas

 

Text: Lajos Parti Nagy

Slovenský preklad: Eva Andrejčáková

Hudba: Béla Bartók, Máté Hegedűs, Gergely Dávid Hegedűs

Kostým: Edit Szűcs

Stage design: DHC

Foto: Gábor Dusa, Tibor Somogyi

Kostymérka: Barbora Krasnovská

Technici: Marcell Fülöp, Bálint Ibos

Umelecký spolupracovníci: Ákos Botló, Ágnes Varsányi, Bence Hégli

Umelecký asistent: Zsófi Varsányi

Réžia, choreografia: Dušan Hégli


Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Top