Detail info
Close

JL turné #5 / Bach & Varga

JL turné #5 / Bach & Varga

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

JL turné #5 / Bach & Varga

 

Evanjelický kostol, Lazovná ul., Banská Bystrica

 

ÚČINKUJÚ

Jozef LUPTÁK – violončelo

 

Sisa FEHÉR – spev

Vladislav ŠARIŠSKÝ – klávesy, aranžmány

Jozef LUPTÁK – violončelo

Oskár TÖRÖK – trúbka

 

PROGRAM

J. S. Bach (1685 – 1750): Suita č. 3 C dur BWV 1009 pre sólové violončelo

**

M. Varga (1947 – 2017): Antifona pre violončelo a klavír

**

M. Varga / K. Peteraj: Ľalia poľná 

M. Varga / K. Peteraj: Slnečnice

M. Varga / R. Skukálek: Pomôž mi

M. Varga / R. Skukálek: Možno

M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 1

M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 2

M. Varga / M. Válek: Smutná ranná električka

M. Varga / K. Peteraj: Pošta

M. Varga / K. Peteraj: Voda

M. Varga / K. Peteraj: Z ďatelín

M. Varga, P. Hammel / R. Skukálek: S rukami vo vreckách

 

Séria koncertov neúnavného hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov s názvom "JL turné" pokračuje po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze piatym koncertom v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici. V prvej časti zaznie tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír. Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov – talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, ktorá v súčasnosti študuje na Kráľovskej akadémii v Kodani, fenomenálny trubkár Oskar Török disponujúci citom a nadhľadom nadžánrového hudobníka, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu.

 

"Veľmi sa teším, že po siedmich mesiacoch pandemického odmlčania sa môžem pokračovať v mojom turnés hudbou J.S.Bacha a mojimi priateľmi hudobníkmi. Na koncerte v Banskej Bystrici spojíme známe piesne Mariána Vargu v nových aranžmánoch spolu s 3. suitou pre sólové violončelo. K Bystrici mám blízky vzťah vďaka môjmu otcovi, ktorý tu dlhé roky žil. V máji by mal 100 rokov a pochovaný je práve na cintoríne za kostolom, v ktorom odzneje náš koncert.

Jozef Lupták 

Vargove piesne v novom šate

Klávesista a skladateľ Vladislav "Slnko" Šarišský už viackrát dokázal, že hudbe Mariána Vargu rozumie. Teraz zaranžoval jeho pesničky pre nezvyčajné obsadenie. Namiesto obvyklého Pavla Hammela je tu mladá speváčka Sisa Fehér, ktorá sa doteraz pohybovala medzi džezom a world music. Aj ona si dokázala tieto pesničky prisvojiť vkusne a muzikálne – s citom k originálu a zároveň s vlastným vkladom. Vargove klasické korene v tomto nadžánrovom projekte pripomína violončelista Jozef Lupták, kým hráč na trúbku Oskar Török do zvuku kvarteta vnáša džezové postupy.

Sisa Fehér: "Vďaka tomuto projektu som dostala možnosť spoznať hudbu Mariána Vargu tak dôverne, ako sa patrí k následnej úctivej interpretácii, a tým pádom si vytvoriť intímny vzťah k jeho tvorbe, ktorá pre mňa odteraz už vždy bude nadčasovým klenotom."

Slnko: "Marián za nástrojom odsedel hodiny a hodiny, až prišiel na spôsob, ako z neho cez prsty dolovať kvality, ktoré boli okamžite priraditeľné k jednému jedinému muzikantovi na tejto planéte."

www.jozefluptak.com
www.konvergencie.sk


Koncert JL turné z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

#jlturne #jozefluptak #konvergencie

 

 

Video z koncertu v Bratislave

M. Varga: Smutná ranná električka / Sisa FEHÉR, Vladislav ŠARIŠSKÝ, Jozef LUPTÁK, Oskár TÖRÖK

https://youtu.be/Oew4_Wav43o

 

 Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Top