Johann Sebastian Bach - Jánove pašie BWV245

Johann Sebastian Bach - Jánove pašie BWV245

Dátum: 23. októbra 2016
Miesto: Bazilika sv. Mikuláša, Trnava

Vstupenky

Nedeľa
23
Okt 2016
20:00

ODOHRANÉ

Predstavenie už bolo odohrané
Johann Sebastian Bach - Jánove pašie BWV245

Popis podujatia

Dátum/Date: 23.10.2016 o 20.00 h
Miesto konania/Place of event: Bazilika sv. Mikuláša, M. Sch. Trnavského 3, TRNAVA

Popis/Description:

Johann Sebastian Bach
Jánove pašie BWV245

Medzinárodná zborová akadémia Lübeck, elitný zborový ansámbel, každoročne novo zostavovaný konkurzami spomedzi študentov spevu po celom svete, sa predstaví po prvýkrát na Slovensku - a to priamo v Trnave - vďaka spolupráci s ansámblom Solamente naturali. Z Trnavy pocestujú všetci spolu do Shanghai, Čína, kde Jánove pašie zaznejú historicky po prvý krát, keďže uvádzanie duchovných diel bolo v Číne zakázané alebo prísne obmedzované.
Rolf Beck, dirigent a zakladateľ Akadémie si pre tento koncert vybral sólistov z radu mladých slovenských spevákov, ktorí pôsobili alebo ešte stále aktívne spolupracujú so Zborovou akadémiou Lübeck.

Jedno z najpôsobivejších oratoriálnych diel Johanna Sebastiana Bacha Jánove pašie BWV 245. Dielo, ktoré po prvýkrát zaznelo v lipskom kostole sv. Mikuláša na Veľký piatok roku 1724. Práve v tomto období (1723 – 1750) bolo Lipsko pôsobiskom skladateľa. Zastával tu funkciu “Director musices”. Pripravoval hudobný materiál pre oba hlavné lipské kostoly – sv. Tomáša a sv. Mikuláša, Collegium musicum, plnil požiadavky univerzitné aj verejné.
Jánove pašie BWV 245 detailne popisujú súd a ukrižovanie Ježiša Krista. Kostru diela tvoria texty osemnástej a devätnástej kapitoly Jánovho evanjelia, úryvky z Matúšovho evanjelia, doplnené staršími textami árii básnikov Heinricha Brockesa a Christiana Heinricha Postela.
Johann Sebastian Bach dielo upravil viackrát – okrem verzii z roku 1724, 1725, 1732, vrátil sa k nemu aj na sklonku svojho života. Posledná revízia však ostala nedokončená.

Jánove pašie J. S.Bacha boli v novodobej histórii v Trnave uvedené len raz, preto si nenechajte ujsť príležitosť vypočuť si toto jedinečné monumentálne dielo.

Obsadenie:
Medzinárodná zborová akadémia Lübeck
Barokový súbor Solamente naturali

Evanjelista: Patrik Horňák
Ježiš: Yannic Debus
Pilát: Bartłomiej Kłos
soprán: Tereza Maličkayová
alt: Lucia Duchoňová
tenor: Matúš Šimko
bas: Tomáš Šelc
Dirigent: Rolf Beck

Vstupné/Entry: 10,00 EUR
Zľavy/Discounts: ZŤP a deti do 10 rokov: 7,00 EUR
Predaj vstupeniek aj priamo pred koncertom.

Vstupenky na toto podujatie si môžete zakúpiť len prostredníctvom internetu vo forme služby HOMEticket - doma vytlačených vstupeniek.Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Galéria

picture Johann Sebastian Bach - Jánove pašie BWV245

Na mape

Top