Detail info
Close

Preßburger Klezmer Band

Preßburger Klezmer Band

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Balady vznikli na podnet znovuobjavenia hudobnej tvorby Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona (1904-1992). Rodák z Topoľčian pôsobil pred emigráciou najmä v medzivojnovej Bratislave a vo svojich kompozíciách zhudobňoval básne najznámejších jidiš básnikov. Tento námet zapadá do súčasných aktivít skupiny, ktorá neúnavne zbiera hudobné námety a zdroje v oblasti židovskej hudby z Bratislavy a Slovenska. Hudobný nápad navyše ideovo splýva so zámerom predstaviť projekt "židovských balád", t.j. zhudobnených básní najväčších poetov píšucich v jazyku jidiš. „Vďaka spolupráci so zahraničnými hosťami sme postupne objavili čaro súčasných jidiš piesní, ktoré možno nazvať aj ako balady, do ktorých sa nám podarilo zapracovať aj niekoľko piesní a skladieb s pôvodom zo Slovenska. To je presne to, čo sme už dlhšie chceli urobiť. Napriek tomu, že ide o zmes novokomponovaných piesní a nového stvárnenia historických nahrávok, náš nový program pôsobí, akoby vznikol naraz,“ objasňuje vznik nového projektu huslista Andrej Werner. Aktuálna aktivita Preßburger Klezmer Band je bez akýchkoľvek pochybností významným príspevkom k obnove nehmotného kultúrneho dedičstva v oblasti nielen židovskej, ale aj slovenskej hudobnej kultúry. Silnú pečať projektu dali aj piesne relatívne nedávno zosnulej poetky a skladateľky Beyle Schaechter Gottesman, ktorá pred vojnou pôsobila v neďalekej Viedni. Jej piesne sa stávajú súčasťou nového jidiš repertoáru a skupina je poctená, že s požehnaním jej syna, profesora jidiš jazyka Itzika Gottesmana, patrí k ich prvým interpretom. V spojení s tým pôsobia skladba divy jidiš priesne Chavy Alberstein, niekoľko tradicionálov, pieseň o oddanej socialistke, ale aj krásnej Rivkele v kabaretnom podaní, no aj nápev študentov nitrianskej rabínskej školy (ješivy) pôsobia ako „ruka v ruke“.

Koncert v príjemnom priestore bratislavskej Novej Cvernovky bude oslavou nového, v poradí už ôsmeho, CD albumu skupiny s rovnomenným názvom Baladen. Ten skupina nahrala koncom predchádzajúceho roku pod vedením skúsenej producentskej dvojice Róbert Pospiš a Martin Sillay, ktorých vydavateľstvo Real Music House zastrešilo aj predchádzajúce dva úspešné albumy skupiny, pričom album Tants mit mir sa pýši prestížnou cenou RADIO_HEAD AWARD za najlepší album v kategórii folk&world za rok 2012. Nielen Preßburger Klezmer Band, jeho repertoár, ale aj jeho hostia, posúvajú nový album k tomu najlepšiemu zo židovskej hudby. Že sa tu často snúbia jidiš balady s klasickou hudbou, dokazuje spolupráca s top interpretmi slovenskej klasickej hudby ako sláčikové kvarteto Mucha Quartet a gitaristka Miriam Rodriguez – Brüllová. Nový album však nie je len o meditatívnych a nostalgických skladbách, čo dokazuje tango s brilantným hosťovským výkonom Martina Chovanca na bandoneóne. Silnú aranžérsku pečať platni okrem členov skupiny dal aj „dvorný“ skladateľ Lúčnice Peter Jantoščiak a najmä Dragan Mirković zo Srbska, ktorý sa predstavil v jednej skladbe aj na akordeóne. Last, but not least, čerešničkou na torte je spracovanie legendárnych Čerešní Ľubicou Čekovskou (ktorá sa predstavila aj na klavíri) pod názvom a jidiš textom Karshelekh od talentovanej ukrajinskej textárky Asie Fruman.

Novým programom a albumom bratislavská formácia nepochybne prekračuje mantinely štandardnej hudobnej činnosti. Pozývame vás na večer s kolektívom, ktorý na našej scéne úspešne účinkuje už viac ako dvadsať rokov a aj my máme niekoľkonásobne overené, že (slovami M. Shepherda, britského virtuóza a lektora klezmeru) „...spája energiu s vitalitou, ktorá postaví obecenstvo na nohy...“. Aj keď si možno tento krát menej zatancujete. No o to viac bude príležitosť započúvať sa do nádhernej hudobnej poetiky, ktorá výrazne ovplyvnila aj prostredie Slovenska.

Vznik nového albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne ho tiež podporili Ministerstvo financií SR, Bratislavský samosprávny kraj, grantový program Hlavného mesta SR Bratislavy „Ars Bratislavensis“, Národná banka Slovenska a nadácia EZRA. 

Vstupné/Entry:
Prvých 50 early bird tickets za 10 eur
V online predaji 14 eur
Na mieste 16 eur

(Voľné sedenie)

Zľavy/Discounts: bez nároku na zľavy/without any discounts.


Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Galéria

picture Preßburger Klezmer Band
picture Preßburger Klezmer Band
Top