RAFAŁ BLECHACZ –Mozart / Dvořák

Abonentný cyklus Gesamtkunstwerk 2018/2019
RAFAŁ BLECHACZ –Mozart / Dvořák

Dátum: 23. októbra. 2018
Miesto: Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Vstupenky

Utorok
23
Okt 2018
19:30

ODOHRANÉ

Predstavenie už bolo odohrané
RAFAŁ BLECHACZ –Mozart / Dvořák

Popis podujatia

SYMFONICKÝ ORCHESTER HESENSKÉHO ROZHLASU
ANDRÉS OROZCO-ESTRADA, dirigent
RAFAŁ BLECHACZ, klavír
Wolfgang Amadeus Mozart: Predohra z opery Figarova svadba
Wolfgang Amadeus Mozart: Klavírny koncert č. 23 A dur, KV 488
Antonín Dvořák: Symfónia č. 9 e mol, op. 95 Z nového sveta

Sympatie pre domácu ľudovú melodiku sa u Antonína Dvořáka prebudili najmä počas exilu v Spojených štátoch amerických. Český skladateľ si cestu k poetike hudobného folklóru našiel na rozdiel od moravského krajana Leoša Janáčka skôr okľukou cez „divoký západ“. V legendárnej „Novosvetskej“ nepočuť iba náznaky českého folklóru, ale aj indiánsky mýtus Song of Hiawatha, ktorý inšpiroval Antonína Dvořáka ku kompozícii jednej z najikonickejších symfonických skladieb vôbec.

Aj dejiny úspechu Mozartovej slávnej opery buffy Figarova svadba sa začali písať v Čechách. Zatiaľčo jej viedenskú premiéru prijalo publikum rezervovane, prvé pražské prevedenie pod taktovkou samotného skladateľa o pár týždňov neskôr prijalo publikum v Stavovskom divadle s frenetickým nadšením. Mozarta, ktorý sa do Viedne vrátil s plnými vreckami peňazí a povesťou dramaticky mimoriadne nadaného skladateľa, oslavovala Praha celé tri týždne.

Dirigent koncertu Andrés Orozco-Estrada, ktorý v poslednej dobe zaujal kritikov i verejnosť najmä ako „maliar zvukov“, je na čele Symfonického Orchestra Hesenského rozhlasu vo Frankfurte nad Mohanom viac než prísľubom napínavého a neslýchaného pohľadu na obe skladby vynikajúce strhujúcou dramatikou.

Ich meditatívnym spojením sa stane Mozartov Klavírny koncert č. 23, širokospektrálne zobrazujúci ľudské pocity, vnímanie a emócie v podaní intelektuálne azda najzaujímavejšieho klavírneho virtuóza najmladšej generácie, Rafała Blechacza.

Vstupenky:
A kategória 65 EUR
B Kategória 45 EUR
Zľavnené (ITIC/ISIC/Dôchodca) z B Kategórie 20 EUR

Na mape

Top