Detail info
Close

Schumann, Beethoven, Prokofiev, Liszt, Rosenblatt

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
Schumann, Beethoven, Prokofiev, Liszt, Rosenblatt

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Utorok 26.04.2022 19.00 h, Malá sála SF, cyklus HM                                                                   

Cena vstupenky: 9 €

Schumann, Beethoven, Prokofiev, Liszt, Rosenblatt

Annabel Hauk violončelo
János Palojtay klavír
Seho Young klavír

 

Robert Schumann    Päť skladieb pre violončelo a klavír “Vo folklórnom tóne “, op. 102
César Franck     Sonáta pre violončelo a klavír A dur
Ludwig van Beethoven     Sonáta pre violončelo a klavír g mol, op. 5 č. 2
Enrique Granados     Goyecas, Op. 11, Kniha III: ‘El fandango del candil’
Charles Ives    The Celestial Railroad
Franz Liszt     Sonáta pre klavír h mol, S. 178

 

Rok pred napísaním koncertu pre violončelo skomponoval Robert Schumann komorné dielo Päť skladieb Vo folklórnom tóne pre violončelo alebo husle a klavír.
Pôvodne husľová sonáta Césara Francka sa dočkala svojej verzie pre violončelo krátko po svojej premiére. Jules Delsart uprosil Francka a získal jeho povolenie na vytvorenie aranžmánu pre violončelo, v podobe ako ho poznáme dnes. Violončelista Jean-Pierre Duport sa zas postaral o uvedenie Sonáty Ludwiga van Beethovena pred samotným kráľom Friedrichom Wilhelmom II, ktorému sa dielo iste páčilo, keďže Beethovena veľmi štedro finančne  odmenil. Inšpirovanie sa dvomi maľ bami Francisca Goyu vyústilo u Španiela Enriqua Granadosa do vytvorenia klavírnej suity, tanec Fandango pri sviečkach je jej súčasťou. Kresťanstvo satirizujúca poviedka Nathaniela Hawthorna o mužovi, ktorý sníva o fantastickom vlaku smerujúcom do mesta Celestial inšpirovala kompozíciu Charlesa Ivesa. Fantazírovanie v hudobnej podobe prináša Sonáta h mol Franza Liszta, ktorý búra tradičné formové štruktúry sonátovej formy neustálou transformáciou tém. Trojica mladých umelcov postupne debutuje vo významných sálach v Európe i USA. Annabela Hauk študovala v rodnom Nemecku i Bostone, odchovanec  Lisztovej akadémie a salzburského Mozartea János Palojtay sa špecializuje i na interpretáciu súčasnej hudby a jazzu.
Seho Young zvláda okrem dráhy klaviristu komponovať  a aranžovať hudbu pre rôzne nástrojové obsadenia.Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Zľavy: 40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu.

Pre imobilných návštevníkov na vozíčku sú vyhradené miesta na prízemí A Koncertnej siene SF vľavo vedľa miesta 1 radov XIX, XXI.Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Odporúčané

Top