Detail info
Close

Smetana, Mahler, Dvořák

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
Smetana, Mahler, Dvořák

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Smetana, Mahler, Dvořák

Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Adam Plachetka basbarytón
Jana Kurucová mezzosoprán

Bedřich Smetana    Valdštýnův tábor, symfonická báseň, op. 14
Gustav Mahler        Chlapcov zázračný roh / Des Knaben Wunderhorn (výber)
Antonín Dvořák      Symfónia č. 9 e mol Z nového sveta, op. 95Všetci iste poznajú symfonické básne z cyklu Má vlast Bedřicha Smetanu, nie každý však vie, že im predchádzala trilógia symfonických básní zo škandinávskeho prostredia. Smetana ju napísal počas pôsobenia vo Švédsku na literárne námety, pričom ho ku komponovaniu povzbudil i Franz Liszt. Druhá z básní, Valdštýnův tábor, pojednáva o dni a noci vo vojenskom tábore. Dvadsaťštyri piesní pre hlas a klavír alebo orchester napísal Gustav Mahler na texty ľudových piesní z rovnomennej zbierky Chlapcov zázračný roh. Dirigent Bruno Walter prirovnáva objavenie zbierky k nájdeniu duševného domova: „našiel to spodobené tak, ako to cítil: prírodu, zbožnosť, túžbu, lásku, lúčenie a rozchod, noc, smrť, duchov a bytosti nadprirodzené, mladistvú jarosť, detské laškovanie, podivuhodný humor – to všetko v ňom žilo ako v tých básňach, a začali tryskať jeho piesne.“ Zahraničným pobytom bola inšpirovaná aj „Novosvetská“ symfónia Antonína Dvořáka. Život v Amerike a prebiehajúca diskusia o povahe tamojšej hudby vyústila do skomponovania tohto úžasného diela. Recenzenti newyorskej premiéry považovali Dvořákov hudobný počin za „lekciu pre amerických skladateľov“.
Po boku šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina sa predstavia dvaja operní sólisti. Mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá je sólistkou Staatsoper v nemeckom Hamburgu, pomáha počas posledných rokov aj na klinike, kde Buteykovou metódou zmierňuje negatívne dopady covidu-19 u pacientov s ťažšími respiračnými problémami. Pražský basbarytonista Adam Plachetka je doma aj na svetových pódiách ako Metropolitná opera v New Yorku, Viedenská štátna opera, londýnska Covent Garden či Teatro alla scala.

 

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazuTicketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Odporúčané

Top