Francúzsky fenomén, čembalista Jean Rondeau prichádza po prvýkrát na Slovensko!

Francúzsky fenomén, čembalista Jean Rondeau prichádza po prvýkrát na Slovensko!

 

Vystúpi na Viva Musica! festivale v Dóme sv. Martina v Bratislave.

 

25-ročný Francúz so zjavom rockovej superhviezdy a elektrizujúcim účesom dokonale vystihuje motto Viva Musica! festivalu „classic goes modern“. Jeho cieľom je priviesť barokové čembalo, ktoré v minulosti zatienila rýchlo narastajúca popularita kladivkového klavíra s neporovnateľne väčšími interpretačnými a zvukovými možnosťami, do pozornosti súčasného sveta. Čembalo používali a stále používajú aj veľké rockové kapely ako napríklad Beatles, Rolling Stones či Queen, čo dokazuje, že je to veľmi univerzálny a stále obľúbený nástroj.

Chcem sa podeliť o lásku k tomuto hudobnému nástroju a inšpirovať mladých ľudí tak, aby po koncerte prišli ku mne a povedali mi, že chcú hrať na čembalo,“povedal Rondeau pre magazín Independent.

Ako 21-ročný získal ako jeden z najmladších interpretov prvú cenu na medzinárodnej súťaži čembalistov v Brugách (MAfestival, 2012) a odbornou hudobnou kritikou je často označovaný za „hudobný zázrak“. Na svojom konte má okrem dvoch albumov vydaných pod hlavičkou Warner Classics niekoľko prestížnych ocenení a dokonca bol v rámci European Union Baroque Orchestra (EUBO) Development Trust Prize označený za jedného z najoriginálnejších mladých umelcov v rámci EÚ. Študoval v Paríži a v Londýne a okrem hry na čembale sa venoval taktiež štúdiu hry na klavíri, dirigovaniu či štúdiu jazzovej hudby a improvizácie.

V rámci Viva Musica! festivalu sa 29. júla predstaví v Dóme Sv. Martina v sprievode 5-členného ansámbluSophie Gent (1. husle), Louis Creac’h (2. husle), Fanny Paccoud (viola), Antoine Touche (violončelo) a Thomas de Pierrefeu (kontrabas) – s ktorými uvedie čembalové koncerty Johanna Sebastiana Bacha a jeho synov.

Hudobná ukážka 

Bláznivá hudobná show v podaní štyroch svetových virtuózov mieri do Bratislavy

Štyria multitalentovaní klasickí hudobníci zo Španielska – huslisti Thomas Potiron, Fernando Clemente, Eduardo Ortega a violončelista Gueorgui Fourdnajev – dokážu rozhýbať a rozoznieť nielen ich nástroje, ale aj bránice publika. Sláčikové kvarteto PaGAGnini v sebe spája prvotriednu interpretačnú kvalitu s prímesou bláznivého humoru. V slovenskej premiére sa táto temperamentná hudobno-divadelná show predstaví 5. augusta v Ateliéri Babylon v Bratislave.

Cestujú po celom svete, sú to vyštudovaní virtuózni hráči a pritom rozosmievajú mladých aj starších. Najmä mladých ľudí takto „nenápadne“ vedú k počúvaniu klasickej hudby. To sa mi na takýchto projektoch veľmi páči,“ hovorí PR manažérka festivalu Barbora Drahovská.

Radosť a smiech zbožňuje každý. To sa organizátorom Viva Musica! festivalu potvrdilo už na predošlých ročníkoch, keď návštevníci zaplnili priestory pri vystúpeniach dvojice Igudesman & Joo alebo MozART group. Projekt PaGAGnini prináša diela veľkých majstrov klasickej hudby v novom hudobnom šate so štipkou humoru a typického španielskeho temperamentu. Kvarteto tvoria štyria špičkoví hudobníci, ktorí klasickú hudbu elegantne a nápadito kombinujú s inými hudobnými žánrami ako folk alebo rock. Zoskupenie má na svojom konte niekoľko prestížnych ocenení z Anglicka, Nemecka a, samozrejme, zo Španielska.

Hudobná ukážka 

Doposiaľ zverejnený program Viva Musica! festivalu 2016

 

8.7., Veľký evanjelický kostol – MISCHA MAISKY

22.7., Slovenské národné divadlo (nová budova) – EDITA GRUBEROVÁ

05.8., Ateliér Babylon – PAGAGNINI
12.8., Veľký evanjelický kostol – RICHARD GALLIANO

19.8., Veľký evanjelický kostol – KRONOS QUARTET

 

Viva Musica! festival predstavuje jedinečný koncept mestského letného hudobného festivalu, ktorého hlavnú myšlienku možno zhrnúť do dvoch slov – klasika inak. Festival vznikol v roku 2005 v Bratislave s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, ktorú sa snaží prezentovať netradičným spôsobom, na netradičných miestach a v netradičných kontextoch a rúcať tak mýty o tzv. „vznešenej“ nude, s ktorou by si mohli ľudia túto hudbu často spájať. Viva Musica! svojim návštevníkom každý rok prináša exkluzívne hudobné projekty v podaní špičkových domácich a svetových umelcov a teší sa neustále rastúcemu záujmu širokej poslucháčskej verejnosti. V rámci 11 úspešných ročníkov Viva Musica! festivalu sa uskutočnilo viac ako 100 koncertov. Na 15 festivalových pódiách (Hlavné námestie, Bratislavský hrad, Reduta, Stará tržnica, Nádvorie Starej radnice, Dóm sv. Martina a ď.) vystúpilo viac ako 170 špičkových domácich a zahraničných umelcov a umeleckých zoskupení, pričom koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo celkovo viac ako 100 000 divákov. Viva Musica! dnes patrí k najväčším medzinárodným hudobným festivalom na Slovensku a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

 

Vstupenky na VIVA MUSICA! FESTIVAL 2016 v predaji!

Top