Paata Burchuladze

Na javisku Opery Slovenského národného divadla (SND) privítame vzácneho hosťa, svetoznámeho operného sólistu a charizmatického umelca PAATU BURCHULADZEHO (1955). Gruzínsky basista patrí už roky medzi hviezdy operného neba a poznajú ho aj slovenskí milovníci opery, diváci SND. Na pôde našej prvej scény vystúpi po dlhšej pauze ako Méphistophélès v romantickej opere Charlesa Gounoda FAUST. Paata Burchuladze dá punc výnimočnému galapredstaveniu, ktoré sa uskutoční 28. marca 2010 v Sále opery a baletu v novej budove SND; v role Fausta bude po jeho boku stáť slovenská operná hviezda Miroslav Dvorský. Premiéra Fausta sa uskutoční 26. marca 2010. 
 
Paata Burchuladze sa narodil v Tbilisi v roku 1955. Štúdium spevu dokončil v milánskom Teatro alla Scala. Je držiteľom mnohých prestížnych cien, o. i. je laureátom súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii roku 1986. Svojím hlasom a charizmou si podmanil operné scény po celom svete – Teatro alla Scala, Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper, Staatsoper Hamburg, Opéra National de Paris, San Francisco Opera, Washington Opera či The Metropolitan Opera New York.
Paata Burchuladze je najmä uznávaným interpretom Borisa Godunova. Kritika ho označila za „jedného z najlepších Borisov všetkých čias". Titulmi, v ktorých Paata Burchuladze účinkoval, sú napríklad: Nabucco, Aida, Faust, Don Carlos, Don Giovanni, Macbeth, Barbier zo Sevilly, Knieža Igor a spomínaný Boris Godunov. Je aj vynikajúcim koncertným umelcom a na svojom konte má taktiež rozsiahlu diskografiu.
Viac informácií nájdete na stránke http://www.snd.sk/?detail-2&meno=burchuladze-paata-1, ako aj na internetovej stránke umelca, kde si ho môžete aj vypočuť http://www.burchuladze.net/.
 
Faust Charlesa Gounoda sa na našej prvej opernej scéne viaže k istým historickým inscenačným míľnikom. Takým bola nesporne produkcia tejto opery v roku 1989, ktorú režijne kreoval Jozef Bednárik v predvečer pádu totality v bývalom Československu. V jubilejnej 90. sezóne chce Opera SND tento výnimočný titul prezentovať vo vyhranenom divadelnom i hudobnom tvare. Garantom týchto kvalít bude tentoraz vynikajúci litovský režisér Gintaras Varnas spolu so šéfdirigentom Opery SND Rastislavom Štúrom, ako aj celý inscenačný tím.

Vstupenky/tickets na operu Faust v podaní Paata Burchuladzeho

Top