HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO

HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO

Dátum: 9. novembra 2019
Miesto: Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Vstupenky

Sobota
9
Nov 2019
17:00

ODOHRANÉ

Predstavenie už bolo odohrané
HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO

Popis podujatia

Hommage à Štefan Klimo
Slávnostným koncertom  Hommage à Štefan Klimo si Lúčnica pripomína 100. výročie narodenia tohto výnimočného umelca, ktorý je jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej hudobnej kultúry v oblasti vokálnej tvorby a zborového spevu. Na koncerte si vypočujete a cappella skladby, ktoré Spevácky zbor Lúčnice preslávili, dodnes súčasťou jeho repertoáru a pravidelne sa nimi prezentuje na medzinárodných súťažiach. Okrem toho zaznejú v podaní bývalých i súčasných spevákov skladby z autorskej dielne Štefana Klima. Koncert diriguje umelecká vedúca a dirigentka speváckeho zboru Elena Matušová.

Štefan Klimo (*1.11.1919  5.1.2000)
Dr. Štefan Klimo sa narodil vo Zvolene ako syn známeho organizátora robotníckych spevokolov Jána Klima. V roku 1923 sa jeho rodičia presťahovali do Bratislavy. Od roku 1926 sa začal učiť hrať na klavíri u prof. Maschkovej. V r. 1938 maturoval na Štátnom reálnom gymnáziu. Od chlapčenských rokov sa zúčastňoval na práci spevokolu Tatran a už ako 15-ročný zastupoval dirigenta A. Deršáka. Od r. 1938 pokračoval v štúdiu hry na klavíri u B. Jelínka. Na otcovu žiadosť vyštudoval právo. V rokoch 1946–1951 dirigoval spevokol Tatran. V rokoch 1955–1958 pripojil k právnickému vzdelaniu štúdium zborového dirigovania na VŠMU u prof. Strelca a prof. J. Haluzického.
V sezóne 1951-1952 sa začala jeho vyše 30-ročná umelecká činnosť v súbore Lúčnica, ktorá trvala až do roku 1983. Spevácky zbor sa pod jeho vedením osvedčil v interpretácii pôvodnej, folklórom inšpirovanej a súčasnej zborovej tvorby, no zameral sa aj na prednes vokálnej polyfónie. Logickým výsledkom tohto umeleckého smerovania bola účasť a ocenenia Speváckeho zboru Lúčnica na domácich a zahraničných súťažiach. Týmito cenami sa zbor zaradil medzi najvýznamnejšie telesá v kontexte európskeho a svetového zborového umenia. K tomu prispeli zájazdy do európskych štátov, ale aj do USA a do Japonska. Pod vedením Štefana Klima nahral zbor Lúčnice cca 250 vokálnych skladieb pre Československý rozhlas.
Po odchode z Lúčnice dirigoval Slovenský filharmonický zbor (1982–1985) a v rokoch 1983–1989 spevácky zbor SĽUK-u. Pôsobil v porotách na domácich a medzinárodných súťažiach speváckych zborov, viedol poradné orgány pre zbory v Československu a v zahraničí. Dôležitou súčasťou jeho pôsobenia ako umeleckého vedúceho a zbormajstra speváckeho zboru Lúčnice bola aj cieľavedomá dramaturgická činnosť. Vyhľadával poéziu, ktorú následne ponúkal na hudobné spracovanie najvýznamnejším slovenským a českým hudobným skladateľom.Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Galéria

picture HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO
picture HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO
picture HOMMAGE Á ŠTEFAN KLIMO

Na mape

Top