Musorgskij, Sibelius

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
Musorgskij, Sibelius

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Štvrtok 02.02.2023 o 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus C

                                          

Musorgskij, Sibelius

 

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

HOSSEIN PISHKAR dirigent

 

Modest Petrovič Musorgskij Noc na Lysej hore, fantázia pre orchester
Piotr Iľjič Čajkovskij Orchestrálna suita č. 2 C dur, op. 53
Jean Sibelius Symfónia č. 5 Es dur, op. 82

 

Téma sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci je spracovaná v diele Modesta Petroviča Musorgského Noc na lysej hore. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave kolegu Rimskeho-Korsakova. Narodenie dieťaťa, v tomto prípade bratovej dcéry, viedlo pri komponovaní ruku Piotra Iľjiča Čajkovského. Valčík, scherzo, dynamický ruský kazačok, ale i uspávankové motívy zaujali verejnosť pri premiére natoľko, že dielo sa o týždeň hralo na koncerte Ruskej hudobnej spoločnosti v Moskve opakovane. Fínska vláda sa v roku 1915 rozhodla, že 50. narodeniny Jeana Sibelia treba patrične osláviť. Zadala skladateľovi objednávku symfónie, ktorá sa tak stala večným hudobným darom pre všetkých fanúšikov Sibeliovej hudby a nepochybne bola i veľkým darom pre skladateľa, ktorý ju v deň svojich narodenín 8. Decembra premiéroval v pozícii dirigenta. Debutujúci mladý iránsky dirigent Hossein Pishkar vynikal už ako dieťa v hre na perzský strunový nástroj tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír a po výhre prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa naňho upriamili nádeje širokej verejnosti v rámci jeho dirigentského umenia.

 

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu na predajných miestach siete TicketportalTicketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Odporúčané

Top