Niekto to rád slovenské

Niekto to rád slovenské

Dátum: 26. júla 2021
Miesto: Radošinské naivné divadlo, Bratislava
Adresa: Záhradnícka 95, Bratislava

Vstupenky

Pondelok
26
Júl 2021
19:00

EŠTE SA NEPREDÁVA

Predaj sa ešte nezačal, skúste neskôr.
Niekto to rád slovenské

Popis podujatia

Námet na dobovú komédiu s pesničkami

a podivuhodnými nápadmi a zvratmi

NIEKTO TO RÁD SLOVENSKÉ

alebo

My a svet

Autor námetu (a hry) Stanislav Štepka

Hudba Ľubica Salamon-Čekovská

Produkcia Ladislav Hubáček

Premiéra – 7. a  8. november 2008

 

   Na začiatku dvadsiateho storočia prišiel do USA, do baníckeho mesta Wilkes-Barre v Pensylvánii,  mladý slovenský katolícky farár, inak skvelý maliar a výnimočný „technik v reverende“, priekopník rádiotelegrafie Jozef Murgaš, ktorý ako prvý na svete v roku 1905 vyslal éterom rádiovú správu, a to dokonca po slovensky: Počuje ma niekto? V tom čase robí obdobné rádiové pokusy aj taliansky vynálezca, gróf Marconi, ktorý mal evidentný záujem, aby v jeho službách pracoval aj talentovaný slovenský vynálezca. Navrhol mu spoluprácu, lepšie povedané: aby jednoznačne dal svoje schopnosti do služieb Marconiho firmy. Jozef Murgaš obchodnú ponuku odmietol. Iste nie náhodou vzápätí niekto (dodnes sa nezistilo kto) slovenskému vynálezcovi doslova vyplienil jeho laboratórium a zničil všetky práce! A kdesi tam sa začne naše košaté hudobno-slovné, ale aj americko-slovenské javiskové rozprávanie a možno aj uvažovanie:

-        o výnimočnom talente a jeho mieste v spoločnosti, teda či spoločnosť na talent čaká a ako ho podporuje, alebo spoločnosti viac ide o rýchle výsledky ako o náročnú cestu k nim

-        o dobrých, ale aj nedobrých vlastnostiach nášho človeka (pracovitosť, cieľavedomosť, húževnatosť, nezdolnosť, ale aj závisť, podozrievavosť, neprajnosť...)

   Tridsiate roky v USA s našimi americkými krajanmi a so všetkým, čo vrchovato patrilo k vtedajšiemu spoločenskému životu (hospodárska kríza, prohibícia, filmový priemysel, mafiáni, swingová hudba atď.), by nám vlastne mali poslúžiť ako atraktívna divadelno-revuálna kulisa na farbisté zobrazenie tých najsúčasnejších slovenských vlastností, ale aj reálií a situácií. Na scéne chceme umiestniť efektnú swingovú kapelu so spevákmi a tanečníkmi (akože pri príležitosti 30. výročia prvého Murgašovho rádiového vysielania), ale aj farbisto rozohrať vzrušujúce dobové príbehy s nemalým odkazom na súčasnosť.Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Na mape

Top