Detail info
Close

PRO MUSICA NOSTRA THURSOVIENSI 2021

PRO MUSICA NOSTRA THURSOVIENSI 2021

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

PRO MUSICA NOSTRA THURSOVIENSI 2021

Festival Pro Musica Nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. Fanúšikovia klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu, ktorý sa koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. Pro Musica Nostra prinavracia hudobný život na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo. Tohtoročná edícia festivalu Pro Musica Nostra Thursoviensi 2021 sa uskutoční v týchto miestach žilinského kraja: Rajec, Kysucké Nové Mesto, Orlové, Bytča, Žilina-Trnové, Kotešová, Čadca, Gbeľany.

Viac informácii na www.hc.sk

 

Pro Musica Nostra Thursoviensi / Orlové

Dátum: 15. 6. 2021 (utorok) o 18.00 hod.

Miesto konania:Kaštieľ Gino Park Palace, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, Orlové

 

Účinkujú:

Tomasz Śłusarczykbaroková trúbka, trúbka piccolo

Wacław Gołonka organ pozitív

 

Program:

Anonymus: Cantiones de clarines

Johann Pachelbel: Toccata a Fúga in C

Maurizio Cazzati: Sonáta D dur La Caprara

Johann Jacob Froberger: Toccata in A

Gottfried Kirchhoff: Prelúdium a Fúga c mol

Lodovico Grossi da Viadana: Sonáta

František Xaver Brixi: Prelúdium F dur

Jeremiah Clarke: Suita D dur

Jan Křtitel Kuchař: Partita C dur

Georg Friedrich Händel: suita Vodná hudba, HWV 349

 

Fasády a interiéry, posvätný priestor, nevšedná atmosféra, kontakty s hlbinnou duchovnou energiou... to všetko úzko súvisí s hudbou. Známe príslovie hovorí, že tam, kde slovo končí, začína ríša hudby. Sakrálna hudba je dôkazom platnosti starej a osvedčenej pravdy. Slovami nedokáže človek sformulovať to, čo je obsiahnuté v pocitoch vznešenosti ducha a pokory pred večnosťou. Symbolom hudby je v týchto súvislostiach organ – nástroj, ktorý už aj svojím výzorom uvádza človeka do zvláštneho stavu posvätnosti daného okamihu. V prípade, ak ku zvuku organu pristúpi ešte trblietavý zvuk trúbky, je účinok znásobený. Trúbka je totiž ďalším zo symbolov väzby hudby a sakrálnosti; výjavy na freskách a maľbách, na ktorých skupiny anjelov trúbia na oslavu či na poplach, sú známe každému z nás.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pro Musica Nostra Thursoviensi / Bytča

Dátum: 16. 6. 2021 (streda) o 18.00 hod.

Miesto konania: Židovská synagóga, Bytča

 

Účinkujú:

Komorný súbor Barocco sempre giovane

Jan Souček hoboj

Gustáv Beláček basbarytón

Jiří Lábus, Vilma Cibulková, Vilém Udatný recitácia

Eva Lustigová réžia

 

Program:

Johann Sebastian Bach: Ich habe genug, BWV 82

Arnošt Lustig: Kantáta

 

Zdanlivo nesúrodé spojenie dvoch veľkých umeleckých diel. Kantátu Ich habe genug pre sólový bas, hoboj a sláčikové nástroje skomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámeho autora. Odkazuje na rozprávanie o zbožnom starcovi z jeruzalemského chrámu, Simeonovi. Témou je smrť ako vyslobodenie zo sveta plného biedy a zúfalstva. Epická báseň Arnošta Lustiga Kantáta je obžalobou najstrašnejšieho zločinu v histórii ľudstva, Šoa. Napriek tomu ani jedna z týchto kompozícií nekončí beznádejou: „Hovoria nám naši mudrci, že síce nie je možné neplakať, ale večný plač by zničil nás samotných, až by sme sa stali tými, nad ktorými plačeme... Budúcnosť je inde, pretože spomienky sú len polovicou bytia.“

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro Musica Nostra Thursoviensi / Gbeľany

Dátum: 20. 6. 2021 (nedeľa) o 18.00 hod.

Miesto konania:Château Gbeľany

 

Účinkujú:

Komorní filharmonie Pardubice

Stanislav Vavřínek dirigent

Václav Petr violončelo

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia č. 35 D dur Haffnerova, KV 385

Piotr Iľjič Čajkovskij: Variácie na rokokovú tému pre violončelo a orchester, op. 33

Antonín Dvořák: Česká suita D dur, op. 39

Roku 1781 sa síce Wolfgang Amadeus Mozart definitívne presídlil zo Salzburgu do Viedne, neprerušil však s rodným mestom styky naveky. Dve orchestrálne skladby dedikoval Sigmundovi Haffnerovi mladšiemu, synovi bývalého starostu Salzburgu. Haffnerova symfónia je ľahšou verziou obsiahlej Serenády D dur. Piotr Iľjič Čajkovskij si chcel cyklom pôvabných Rokokových variácií uctiť profesora Moskovského konzervatória Wilhelma Fitzenhagena; napokon bol sklamaný, keď chcel spupný profesor zasahovať do subtílnej partitúry. Variácie sa však stali jedným z najobľúbenejších titulov violončelovej literatúry. Čajkovského obdivovateľ a generačný vrstovník Antonín Dvořák chcel po vzore ruského autora zveľaďovať národnú tradíciu na báze vysokého stupňa profesionality. Slovanské tance a Moravské dvojzpěvy mu zabezpečili slávu, Česká suita nadväzuje na naznačenú poetiku a tvorivú stratégiu.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!

Všetky podujatia sa realizujú v súlade s aktuálnymi pandemickými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.



Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Top