Detail info
Close

Strauss, Moyzes

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
Strauss, Moyzes

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Štvrtok 04.04.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus D

Piatok 05.04.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus E

Strauss, Moyzes

Slovenská filharmónia
Juraj Valčuha dirigent
Slávka Zámečníková soprán

Richard Strauss Intermezzo        č. 2 Träumerei am Kamin, op. 72
                                                     Štyri posledné piesne
Alexander Moyzes Symfónia         Symfónia č. 6 h mol Patetická op. 74  P. I. Čajkovského.

Hoci Štyri posledné piesne nevznikli ako celok, sú štrukturálne aj výrazovo koherentné, sú oslobodzujúce, povznášajúce, očisťujúce. Richard Strauss žil z odkazu predchodcov a rafinovaným spôsobom tento odkaz aktualizoval svojskou rétorikou. Piesne napísal na konci svojho života vo veku 84 rokov, zatiaľ čo Interlúdium z opery Intermezzo vzniklo o desiatky rokov skôr. Interpretácie náročných Straussových piesní sa zhostí sólistka Viedenskej štátnej opery Slávka Zámečníková. Hudobný riaditeľ Houston Symphony, Juraj Valčuha, zavíta do Reduty po druhýkrát v sezóne. Potešením je, že sa odvážne rozhodol interpretovať symfonické dielo slovenského skladateľa Alexandra Moyzesa. S jeho osobou sa vo vývoji slovenskej hudby 20. storočia spájajú dve prvenstvá. Bol prvým učiteľom kompozície na Slovensku a tiež tvorcom prvej slovenskej symfónie. Symfónia č. 1 D dur, op. 4 vznikla ešte počas Moyzesových štúdií v Prahe v roku 1928. Dielo dvadsaťdvaročného mladíka prekvapivo odráža zrelosť v oblasti tektonicko-formového cítenia, brilantnosť v spracovaní tém a prepojení postromantického symfonizmu s tanečnosťou, ktorá je obsiahnutá v tradícii slovanského folklóru.

 

dovoľujeme si vás informovať o čiastočnej zmene programu koncertov vo štvrtok a piatok  4. a 5. apríla 2024. Namiesto Symfónie č. 1 D dur A. Moyzesa zaznie v druhej polovici koncertov v naštudovaní Juraja Valčuhu Symfónia č. 6 h mol Patetická op. 74  P. I. Čajkovského.

Ďakujeme za porozumenie

 

Zmena programu vyhrradená! 

40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazuTicketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Odporúčané

Top