Detail info
Close

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU / ČIERNY BALOG

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU / ČIERNY BALOG

Dátum: 21. februára 2025
Miesto: Veľká sála, DK Zrkadlový háj, Bratislava
Adresa: Rovniankova 3, Bratislava 5 - Petržalka

Vstupenky

Piatok
21
Feb 2025
19:00
VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU / ČIERNY BALOG

Popis podujatia

Účinkujú:

Folklórna skupina Kýčera
Ľudová hudba Nátura
Heligonkári z Čierneho Balogu
Vznik Folklórnej skupiny Kýčera iniciovala Matica slovenská v roku 1933 a jej zakladateľom bol p. Gajdoš – miestny učitel’. V roku 1935 vystupovali na Hradčanoch, kde ich prijal prezident Beneš a v roku 1946 na Devíne – Slovenské dni… Skupina systematicky začala pracovat’ v roku 1968 pod vedením Slavomíra Auxta. Pravidelne účinkovala na rôznych podujatiach obce ako i na významných folklórnych festivaloch – Východná, Detva. Strážnica, Heľpa. Zúčastnila sa na celoštátnych prehliadkach folklórnych skupín v Žiline – NOSITELIA TRADÍCIÍ v rokoch 1988, 1991, 1994, 2003. Vystupovala aj v zahraničí – Juhoslávia 1988, 1992, Mad’arsko 1991, 1992, 1993, Francúzsko 1994, Anglicko 1996.
Kolektív folklórnej skupiny tvoria zástupcovia všetkých vekových kategórií, ktorým učarila krása l’udovej piesne a tanca. Vo svojom voľnom čase sa venujú hľadaniu a uchovávaniu folklórnych tradícií ľudu od Čierneho Hrona. S folklórnou skupinou od roku 1968 spolupracovala ľudová hudba Júliusa Bartoša – Šuka, ktorá s nimi znášala všetky starosti i radosti. Teraz ich žezlo prebrala ľudová hudba Kalo-parno (čierno-bieli). Do kmeňového repertoára skupiny patria v súčasnej dobe zvykoslovné pásma a tance: Vrchovô, Odzemok, Koleso, Zbojník, Fašang, Tance mladých, Medved’ku, Svadba, Rátung. Od roku 1989 folklórna skupina pracovala pod vedením Pavla Ťažkého a Pavla Štulrajtera.
Kýčera to je nielen názov vrchu
Kýčera-y, Kýčer-a, – význam názvu je totožný. Rozdiel je daný nárečím. V zemepisnom atlase ich nájdeme predovšetkým ako názvy vrchov po celom Slovensku. Najviac ich je v rozsiahlej horskej skupine Malej Fatry, s najvyšším vrchom Hnilická Kýčera (1 218 m.n.m.). Tvar a trávnatý porast týchto charakteristických vrchov zrejme inšpiroval nielen na Čiernom Balogu, ale do svojho názvu si ho dali aj ďalšie folklórne skupiny a súbory na Slovensku.
Ľudová hudba Nátura vznikla roku 2003. Od začiatku to bola hudba 4 členov, neskôr – až do dnešných čias má 5 muzikantov v zložení: primáši Peter Pančík a Marián Giertl, akordeón – Jozef Pustaj, viola-kontra – Roman Harvan, kontrabas – Miro Pokoš. Základom repertoáru boli ľudové piesne z Čierneho Balogu, Podpoľania, Horehronia, neskôr aj z východného a západného Slovenska a v neposlednom rade cigánske piesne. Od svojho vzniku ĽH spolupracuje s Fsk Kýčera, DFsk Malá Kýčera z Čierneho Balogu, s Fsk Čierťaž z Nemeckej.

ĽH nahrala aj CD s Fsk Čierťaž a so spreváckou skupinou z Heľpy. S vyššie uvedenými telesami sa pravidelne zúčastňuje folklórnych festivalov v Heľpe, Východnej, Detve a na iných miestach Slovenska. Hudba má za sebou aj účinkovanie v zahraničí – Maďarsko, Srbsko, Chorvátsko, Česká republika, doprevádzala aj krajanský súbor Nadeja z Paríža. Okrem toho účinkuje na svadbách, rodinných oslavách a samozrejme svojím vystúpením obohatí aj 130. výročie vzniku dychovej hudby v Žikave.

Podujatie sa koná pod záštitou Jána Hrčku, starostu MČ Bratislava – Petržalka, v spolupráci s V. Bajanom, ProFolklorika n.f.



Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Na mape

google maps
Top