Slovenský komorný orchester

Slovenský komorný orchester

Dátum: 6. júna. 2019
Miesto: Empírové divadlo, Hlohovec

Vstupenky

Popis

Koncert na grófskom dvore

Slovenský komorný orchester
Ewald Danel – husle, umelecký vedúci

Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Eugen Suchoň, Béla Bartók

 

Slovenský komorný orchester

vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930–2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Ťažiskom repertoáru orchestra bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia vrátane množstva premiér slovenských a zahraničných skladateľov.

Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov. Jeho nástupcom sa stal Ewald Danel (1956), ktorý je umeleckým vedúcim orchestra od roku 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia.

Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie, účinkovania na festivaloch a koncertných turné v zahraničí, orchester uskutočňuje mnohé mimoriadne zaujímavé koncertné projekty. Po prvýkrát na Slovensku predniesol na jednom koncerte kompletné Bachove Brandenburské koncerty a Orchestrálne suity. Na svojich koncertoch postupne uviedol aj všetky Concerti grossi G. F. Händela, A. Corelliho a raritný komplet sláčikových symfónií mladého F. Mendelssohna Bartholdyho, opakovane uviedol oratórium Mesiáš G. F. Händela. Pre slovenské publikum objavil mnohé, doteraz na Slovensku neuvedené diela svetových autorov, uskutočnil slovenskú premiéru diela „Osem ročných období“ A. Vivaldiho a A. Piazzollu, vo vlastnom aranžmáne viackrát uviedol piesne J. Ježka.

V rámci koncertného cyklu Hudba v chrámoch dlhodobou umeleckou spoluprácou podporuje prácu neprofesionálnych zborov. Okrem toho sa každoročne venuje príprave a realizácii koncertov pre deti a mládež v pravidelných koncertných cykloch Slovenskej filharmónie, a ako čestný hosť spolupracuje s Detskou univerzitou v Bratislave, pre ktorú pripravuje koncertné workshopy.

 Na jeseň v roku 2018 absolvuje Slovenský komorný orchester koncertné turné v Španielsku ale aj koncerty na hudobnom festivale Murten Classics či slávnostný koncert v Berlínskej filharmónii, pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a 100. výročia vzniku Československej republiky.

Program:
W.A.Mozart – Malá nočná hudba, K.525
Ludwig van Beethoven – Romanca G dur, op. 40
Ludwig van Beethoven – Romanca F dur, op. 50
E. Suchoň – Serenáda, op. 5 ESD 50b
B. Bartók – Rumunské ľudové tance, Sz. 68

Na mape

Top